A román mezőgazdaságot összeomlás fenyegeti a tömeges ukrán gabonaimport miatt
Az Ukrajnával szomszédos országok, köztük a gabonatermelő Románia gazdáinak segítségre van szükségük ahhoz, hogy felvegyék a versenyt a háború sújtotta államból érkező olcsó gabonaáruval.
Ukrajna, a világ egyik legnagyobb gabonatermelője és -exportőre, az oroszországi háború kitörése után uniós támogatást kapott, és szolidaritási folyosókat hozott létre, hogy az ország folytatni tudja a gabonaexportot.
A szolidaritási folyosók mellett a vámok felfüggesztése és az egészségügyi és állat-egészségügyi bizonyítványok követelményének eltörlése megkönnyítette, hogy a termék alacsony áron jusson el a szomszédos országok piacaira.
Ennek eredményeképpen Románia az ukrán gabona13,9 százalékát importálta, 1,24 milliárd dollár értékben , messze megelőzve minden más országot. Az ország gabonatermelői számára azonban ez aggasztó helyzetet teremt.
Sok román gazdálkodó már több mint egy éve látja, hogy termékei a raktárakban sínylődnek, mivel nem tudnak versenyezni az ukrán gabona alacsony áraival.
Ráadásul a külpiacra szánt gabona szállítása is szinte lehetetlen, mert minden logisztikai kapacitás az ukrán rakományra összpontosul, többek között a konstancai kikötőben, amelyet az ukrán hajók elzárnak.
Mások az ukrán gabona minőségét kritizálták, mivel az továbbra is mentesül a minőségellenőrzés és az uniós szabványok alól.
“Ilyen ütemben a román agrárgazdaság csődbe fog menni. Sokaknak már most is nagyon nehéz, hatalmas adósságokat halmoztak fel. Ha nem hosszabbítják meg a Fekete-tengeren keresztül történő gabonaexportról szóló megállapodást, akkor még nehezebb lesz, mert minden teher Romániára fog hárulni, vasúton vagy szárazföldön” – mondta Cezar Gheorghe gabonapiaci szakértő, Petr Daea mezőgazdasági miniszter tanácsadója.
Február elején Románia és a régió öt másik országa felszólította az EU-t, hogy hozzon intézkedéseket a megnövekedett ukrán gabonaimport okozta problémák csökkentése érdekében. A válasz várhatóan a jövő heti AGRIFISH ülésen érkezik.
Forrás: Euractiv