Az USA azt akarja, hogy Európa szembeszálljon Kínával. Európa azt mondja: Ne olyan gyorsan.
A Peking által jelentett kihívás volta fenyegető téma, amikor az Európai Unió vezetője a héten Washingtonba látogatott. Az Egyesült Államok megpróbált hízelegni Európának, hogy összekapcsolja a fegyvereket a Kínával való szembeszállás érdekében. Európának azonban más prioritások vannak a fejében.
Joe Biden amerikai elnök és Ursula von der Leyen európai uniós vezető pénteki washingtoni találkozója előtt az amerikai tisztviselők sürgős figyelmeztetéseket adtak Európának Pekinggel kapcsolatban, és ígéretet tettek a kereskedelmi viták elsimítására.
Ami a figyelmeztetéseket illeti, az amerikai kormány olyan hírszerzési információkat osztott meg Európával, amelyek szerint Kína azt fontolgatja, hogy felfegyverzi Oroszországot az Ukrajna elleni háborúban – ezekre a felvetésekre Európa az óvatosság és a keménység keverékével reagált. Egyes európai vezetők – mint például Olaf Scholz német kancellár – szigorúan figyelmeztették Kínát, hogy ne tegye ezt, míg mások – köztük von der Leyen – óvatosabban közvetítették az amerikai állításokat.
Az ígéretek oldalán az amerikai tisztviselők biztosítják az európaiakat arról, hogy vállalataik hozzáférhetnek bizonyos adókedvezményekhez és támogatásokhoz a tavaly elfogadott, mérföldkőnek számító amerikai klímatörvényből.
Európa reakciója azonban a legjobb esetben is ambivalens, mivel sok ország habozik kivonulni a jövedelmező kínai piacról – nem utolsósorban Németország, amely erős kereskedelmi kapcsolatokkal rendelkezik.
Az oda-vissza csatározások nyilvánvalóvá tették az Egyesült Államok és az európai országok közötti tartós nézetkülönbségeket azzal kapcsolatban, hogy miként kezeljék Kína növekvő gazdasági erejét és katonai hatalmát.
Forràs: German Marshall Fund