Bányásszon hazait! Az EU Bizottság a kritikus nyersanyagok 10%-át Európában akarja kitermelni
Az EU autonómiájának növelése érdekében az Európai Bizottság olyan célokat kíván bevezetni, amelyek szerint 2030-ra a blokkban felhasznált kritikus nyersanyagok bányászatának, újrahasznosításának és feldolgozásának 10-40%-át az EU-ban kell végezni.
A kritikus nyersanyagokról szóló uniós jogszabály tervezete, amelyet az EURACTIV látott, és amelyet az Európai Bizottság jövő kedden (március 14-én) fog bemutatni, az európai önellátásra vonatkozó célokat vezet be a teljes értéklánc mentén.
A rendelet célja, hogy “csökkentse az Unió növekvő ellátási kockázatait azáltal, hogy megerősíti az uniós kapacitásokat a stratégiai nyersanyagok értékláncának minden szakaszában, beleértve a kitermelést, a feldolgozást és az újrahasznosítást” – olvasható a dokumentumban.
A kiszivárgott dokumentum szerint “az Unió stratégiai nyersanyag-fogyasztásának 10%-át” az EU-ban kell kitermelni. Ezen túlmenően az egyes kritikus nyersanyagok éves uniós fogyasztásának 15%-át újrahasznosításból kellene származnia – olvasható a dokumentumban.
A Bizottság még magasabb célokat kíván kitűzni a kritikusnak ítélt nyersanyagok feldolgozását illetően. Az egyes stratégiai nyersanyagok éves fogyasztásának legalább “40%-át” az Unión belül kell feldolgozni.
Jelenleg az EU nagymértékben függ az általa kritikusnak tartott nyersanyagok behozatalától. A Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) jelentése szerint az EU jelenleg 27 kritikus nyersanyagból 14 esetében 100%-ban, további három kritikus nyersanyag esetében pedig 95%-ban függ a külföldi beszállítóktól.
Mivel a kritikus nyersanyagok a zöld és digitális átállás sikerének előfeltételének tekinthetők, a Világbank szerint 2050-ig a kereslet drasztikusan, mintegy 500%-kal fog növekedni. A ritkaföldfémek például nemcsak az okostelefonok vagy a számítógépek, hanem az autók akkumulátorainak is szükséges alkotóelemei.
Forràs: Euractiv