A jogállamiság helyzete nagyot romlott az EU-ban,14 EU országban tapasztalható visszaesés
A jogállamiság teljesítménye romlott, több ország visszaesett. 14 EU országban tapasztalható visszaesés. Az előző évhez képest a visszaesés Lengyelországban, Magyarországon, Bulgáriában és Horvátországban volt a legjelentősebb. Valamilyen mértékben pedig Romániában és Szlovéniában, valamint néhány nyugat-európai országban, köztük Ausztriában, Franciaországban és Portugáliában is.
A bírói függetlenség továbbra is az egyik legfontosabb jogállamisági kihívás maradt egyes tagállamokban, amint azt az EU Bizottság jogállamisági jelentése is megerősítette. A jelentés szerint Lengyelországban és Magyarországon csökkent a meglévő védelem, Romániában, Bulgáriában és Szlovákiában pedig továbbra is problémák vannak. A lakosság körében végzett Eurobarométer-felmérések azt is kimutatták, hogy Horvátországban, Lengyelországban és Szlovákiában az igazságszolgáltatás függetlenségének érzékelt szintje továbbra is nagyon alacsony (30% alatt).
A médiaszabadság, mint a jogállamiság egyik legfontosabb tényezője, szintén aggodalomra adott okot az EU-ban. A World Press Freedom index jelentős romlást mutatott Európában, néhány országban, köztük Németországban, Franciaországban, Olaszországban, Lengyelországban és Bulgáriában újságírók elleni támadásokat és önkényes letartóztatásokat észleltek. Az olyan antidemokratikus vezetők, mint Orbán Viktor, nem lazítottak a médián. Számos más országban továbbra is fennáll a médiára gyakorolt politikai nyomás. A Cseh Köztársaságban és Szlovéniában veszélybe került a közszolgálati média függetlensége.
Az Európai Bizottság nem használta megfelelően a rendelkezésére álló számos eszközt.
Néhány korábban említett eredmény ellenére az EU lassan és nem hatékonyan használta fel a rendelkezésére álló eszközök közül néhányat a jogállamiság lengyelországi és magyarországi romlásának kezelésére.
Egy évvel az elfogadása után a jogállamisági feltételrendszerről szóló rendeletet még mindig nem alkalmazták, annak ellenére, hogy a helyszíni tények egyértelműen megkövetelik annak alkalmazását. A rendeletet a lengyel és a magyar kormány megtámadta az EUB előtt, de ez az ügy nem függesztette fel a rendelet érvényességét. Az EUB főtanácsnoka, Manuel Campos Sánchez-Bordona indítványában arra a következtetésre jutott, hogy ezek a kifogások alaptalanok, és el kell utasítani őket. Az EUB ítélete ebben az ügyben a jövő év elején várható, az Európai Parlament pedig külön beperelte a Bizottságot az EUB elé a feltételességi rendelettel kapcsolatos tétlenség miatt.
Forràs: Democracy Reporting International