Az uniós tagállamok egymással versengenek az ukrán munkavállalókért
Az orosz inváziót követően az uniós országokba érkező ukránok jelentős hiányt pótolhatnak a nemzeti munkaerőpiacokon, de az Ukrajnába való esetleges tömeges visszatérésük, illetve az uniós országok közötti verseny fejfájást okoz a munkaadóknak.
Mintegy 4,8 millió ukrán állampolgár részesül az átmeneti védelmi mechanizmusban, amely hozzáférést biztosít számukra az uniós országok munkaerőpiacaihoz. A háború előtt 1,5 millió ukrán állampolgárnak engedélyezték, hogy az EU-ban maradjon.
Az Ukrajnából érkező emberek nagyszámú beáramlását hatalmas lehetőségnek tekintették a jelenleg munkaerőhiánnyal küzdő államok – például Lengyelország, Szlovákia vagy Csehország – számára. Ezt a lehetőséget azonban könnyen elszalaszthatják.
A legtöbb menekült a termelés, a vendéglátás, a szolgáltatások, az informatika és a kommunikáció területén kapott munkát.
Az ukrán munkavállalókat – mind az újonnan érkezetteket, mind azokat, akik a háború előtt érkeztek az országba – a lengyel vállalatok nagyra értékelik. “Problémát jelenthet azonban, hogy Lengyelországnak más uniós országokkal, például Németországgal is versenyeznie kell az ukrán munkavállalókért” – mondta Szymon Witkowski, a Lengyel Vállalkozók és Munkáltatók Szövetsége (ZPP) jogi és törvénykezési osztályának szakértője.
Szlovákiának hasonló aggodalmai vannak. Katarína Tešla, a Kariéra.sk állásportál PR-menedzsere szerint az ukránok segítették a szlovák munkaerőpiacot, olyan munkaköröket töltöttek be, amelyek a szlovákokat nem érdekelték.
Az ukránok a logisztika, az építőipar vagy a gyártás területén is találtak munkát. A képzettebb munkavállalók azonban inkább nem maradnak Szlovákiában, és csak átutazóban vannak az országon, miközben karriert keresnek a nyugati uniós országokban, ahol jobb fizetést és magasabb életszínvonalat kaphatnak – magyarázta Tešla.
A hatályos migrációs szabályok szerint ilyen helyzet nem fordulhatott volna elő. Az ukránok csak ott dolgozhatnak, ahol ideiglenes védelmi státuszt kértek, és nem mehetnek más országba, de a valóságban más a helyzet, az ukránok többnyire Németországba mennek, ahol szintén hiányoznak a feldolgozóiparban vagy az építőiparban dolgozók.
Forràs: Euractiv