Az USA-t már nem érdekli Ukrajna, Kínára vetett szemet.
Az USA és India partnersége fegyvereket és mesterséges intelligenciát céloz, hogy felvegye a versenyt Kínával. A Fehér Ház kedden (január 31-én) partnerséget indít Indiával, amelytől Joe Biden elnök azt reméli, hogy segít az országoknak felvenni a versenyt Kínával a katonai felszerelések, a félvezetők és a mesterséges intelligencia terén.
Washington több nyugati mobiltelefon-hálózatot akar telepíteni a szubkontinensen a kínai Huawei Technologies ellenében, több indiai számítógépes chipspecialistát szeretne az Egyesült Államokba fogadni, és a két ország vállalatainak együttműködését szeretné ösztönözni a katonai felszerelések, például a tüzérségi rendszerek terén.
A Fehér Háznak minden fronton nehéz küzdelemmel kell szembenéznie, beleértve a katonai technológia átadására és a bevándorló munkavállalók vízumaira vonatkozó amerikai korlátozásokat, valamint azt, hogy India régóta függ Moszkvától a katonai hardverek tekintetében.
Új-Delhi frusztrálta Washingtont azzal, hogy részt vesz az Oroszországgal közös hadgyakorlatokon, és növeli az ország nyersolajvásárlásait, ami Oroszország ukrajnai háborújának kulcsfontosságú finanszírozási forrása. Washington azonban visszafogta a nyelvét, és elnézte Indiának a Kínával kapcsolatos álláspontját.
Bár India része a Biden-kormányzat által aláírt Indo-csendes-óceáni Gazdasági Keretnek (IPEF), nem csatlakozott az IPEF kereskedelmi pilléréről szóló tárgyalásokhoz.
A kezdeményezés az űrkutatás és a nagy teljesítményű kvantumszámítástechnika területén is tartalmaz közös erőfeszítéseket.
A General Electric Co eközben engedélyt kér az amerikai kormánytól, hogy Indiával közösen gyárthasson sugárhajtóműveket, amelyek az India által üzemeltetett és gyártott repülőgépeket hajtanák meg – közölte a Fehér Ház, amely szerint a felülvizsgálat folyamatban van.
Újdelhi azt mondta, hogy az amerikai kormány gyorsan felülvizsgálja a General Electric kérelmét, és hogy a két ország a védelem területén a “kölcsönös érdeklődésre számot tartó kulcsfontosságú cikkek” közös gyártására összpontosít.
A két ország kvantumtechnológiai koordinációs mechanizmust is létrehozott, és megállapodott abban, hogy az indiai félvezető-misszióval, az India Electronics Semiconductor Association (IESA) és az USA félvezetőipari szövetségével (SIA) munkacsoportot hoz létre a félvezető-ökoszisztémák fejlesztésének előmozdítása érdekében.
Forràs: Euractiv