Változik az élet, az USA mellett már Kína a megnagyobb “agyelszívó”
Kína pénzt ad az EU tudósainak kutatásaik eredményeiért cserébe – figyelmeztetnek az európai kínai befolyással foglalkozó szakértők, akik rámutatnak az olyan kettős, polgári-katonai technológiák átadásával járó kockázatokra, amelyeket a pekingi hadsereg modernizálására vagy az emberi jogok elnyomására használhatnak fel.
Az Association for International Affairs által közzétett új tanulmány szerint az EU nem rendelkezik egységes megközelítéssel a tudomány és a kutatás kínai “agyelszívással” szembeni védelmére.
Az európai országok egyes kutatóinak finanszírozásának köszönhetően Kína könnyen hozzájuthat olyan érzékeny adatokhoz és technológiai ismeretekhez, amelyek a katonai szektorban is hasznosak lehetnek.
“A kínai dokumentumok nagyon világosan leírják, hogy az ország milyen területek iránt érdeklődik külföldön. Ezek közé tartozik a mesterséges intelligencia, a kvantumtechnológiák, az integrált áramkörök, az űrkutatás, az új anyagok kutatása, az idegtudomány és a biotechnológia” – mondta a tanulmány szerzője, Ivana Karásková.
A szerzők 203 olyan kutatási eredményt azonosítottak Csehországban, amelyek kizárólag kínai forrásból származnak. Számos projektet az “Ezer tehetség” programból finanszíroztak, amelynek célja külföldi kutatók toborzása a kulcsfontosságú tudományterületeken. Az egyik kutatási eredményt a Központi Katonai Bizottság, a kínai fegyveres erők irányításáért felelős legfelsőbb hatóság is finanszírozta.
“Tekintettel a polgári és katonai kutatás közötti vékonyodó határvonalra, egyes technológiákat a kínai hadsereg modernizálására vagy az emberi jogok elnyomásának eszközeként használhatnak fel” – figyelmeztetett Veronika Blablova adatelemző, aki hozzájárult a tanulmány elkészítéséhez.
Forràs: Euractiv