Németországot “bevándorlótársadalommá” alakítják át
Németország bevándorlási és honosítási törvényét “bevándorlótársadalommá” alakítják át, és hogy a kormány szerint több szakképzett munkaerőt vonzzanak harmadik államokból.
A német koalíció már korábban felvázolta a bevándorlási politika paradigmaváltását célzó terveit, és a koalíciós megállapodásban Németországot “bevándorlóországként” emlegette. Miközben a magasan képzett bevándorlók száma az elmúlt években nőtt, a szövetségi köztársaságban a betöltetlen állások száma is emelkedett.
“Ezért jobb oktatási és képzési lehetőségeket kell biztosítanunk itt Németországban. Ugyanakkor szükségünk van a külföldről érkező szakképzett munkaerőre is” – mondta hétfőn Olaf Scholz német kancellár.
A kormány a kanadai bevándorlási rendszer mintájára új “pontrendszer” bevezetését tervezi. A rendszer lehetővé tenné, hogy a “jó képességű” emberek állásajánlat nélkül is bevándorolhassanak Németországba. A Scholz-kabinet szerdán fogad el egy erről szóló állásfoglalást.
Az ország állampolgársági törvényeiben is változtatásokat terveznek. Azok a Németországban született gyermekek, akiknek szülei legalább öt éve az országban élnek, automatikusan megkapják az állampolgárságot, lehetővé válik a többszörös állampolgárság, és csökken az igénylés előtti kötelező tartózkodási idő.
“Mindenkinek, aki tartósan itt él és dolgozik, szavazni és választani is tudnia kell. Az országunk részévé kell válniuk, az ezzel járó összes joggal és kötelezettséggel együtt, teljesen függetlenül származástól, bőrszíntől vagy vallási meggyőződéstől” – hangsúlyozta Scholz.
Az elmúlt években Németország demográfiai helyzete stabilizálódott a megnövekedett bevándorlásnak köszönhetően. Míg a német nemzeti statisztikai hivatal 2014-ben úgy becsülte, hogy Németország lakossága 2040-ig négy és hétmillió fő közötti létszámmal fog csökkenni, a jelenlegi előrejelzések szerint a népesség nagyrészt változatlan marad.
Forràs: Euractiv