Pofon a NATO-nak: az EU védelmi reneszánsza elmarad
Az emelkedő anyag- és energiaköltségek, valamint a harmadik országokból származó importtól való függőség nagymértékben korlátozza az európai védelmi ipar reneszánszát.
Az EU tagállamai Oroszország ukrajnai háborújára válaszul tömegesen fektetnek be a nemzeti védelmi iparágakba. Egyes kritikus anyagok ára és elérhetősége azonban megnehezíti a további fejlődést.
“A katonai termékek előállításához szükséges nyersanyagok többségét ma már nem vagy csak minimális mértékben bányásszák az uniós országokban” – mondta Jiří Hynek, a Cseh Köztársaság Fegyver- és Védelmi Ipari Szövetségének vezetője az EURACTIV.cz-nek.
Hynek arra is rámutatott, hogy az EU kulcsfontosságú anyagokat importál harmadik országokból, különösen Ázsiából és Afrikából.
“Hogy csak néhány terméket említsünk, amelyekből ma hiány van a piacon – az összes csomagolóanyag, számos vegyi anyag, de a lőpor előállításához szükséges cellulóz is. Hiány van szintetikus gumiból, és az ára csillagászati” – mondta Hynek.
“Például a nagyon keresett ballisztikai ellenálló mellényeket nem lehetett volna itthon előállítani, ha az anyagot nem Ázsiából, elsősorban Kínából importálták volna. Néhány gyártó egyenesen oda helyezte át a gyártást” – figyelmeztetett, hozzátéve, hogy nem lát erőfeszítéseket a helyzet megoldására.
“Az acél tonnánként 700 euró körüli összegről 3500 euróra, az alumínium pedig 5 euróról 15 euróra emelkedett kilónként” – mondta a Corriere della Serának nemrég Paolo Può, a katonai, kereskedelmi és szállítóhajókat gyártó Cantiere Navale Vittoria elnöke.
Può azt is elismerte, hogy a vállalat jelenleg az olasz kormánytól kér beavatkozást, mivel a vállalat legtöbb szerződését az állammal kötik.
Mint az EURACTIV megtudta, a chipek és félvezetők hiánya már az ukrajnai háború előtt is akadályozta a franciaországi fegyvergyártást.
Görögországban szintén hiányt tapasztalnak, de inkább a ritkaföldfémek tekintetében. Ezzel szemben Bulgária vagy Spanyolország nem lát problémát e tekintetben.
Az európai hadiiparban tapasztalható anyaghiányról szóló további részletek stratégiai és biztonsági okokból tabuként kezelendők.
Ha azonban a beruházások nem járnak együtt a kritikus anyagok termelésének növekedésével, Európa újabb függőségi kihívással nézhet szembe, amit jelenleg az energiaágazatban tapasztal.
Forràs: Euractiv