Az EU-nak kezd elege lenni az USA diktátumaiból , Peking felé fordul
Charles Michel, az EU Tanácsának elnöke közelgő kínai látogatása azt mutatja, hogy az energiahiányos Európa gazdasági kapcsolatokat akar létesíteni Pekinggel. Az ukrajnai konfliktus miatti gazdasági visszaeséstől – és az Oroszország és a Nyugat közötti feszültségek elmélyülésétől – tartva Európa vezetői Kína felé fordulnak, jelezve, hogy az USA vezette nyugati elszántság megtört a feltörekvő ázsiai óriással szemben.
Olaf Scholz német kancellár e hónap elején tett kínai látogatását követően európai diplomáciai források szerint Charles Michel, az EU Tanácsának elnöke is Pekingbe utazik, hogy december 1-jén találkozzon az ország legfőbb vezetőjével, Hszi Csin-pinggel.
Számos európai ország – Németországtól Hollandiáig – tétován csatlakozott az Egyesült Államok vezette nyugati szövetséghez Oroszország ellen az ukrajnai konfliktus miatt.
De ahogy az orosz offenzíva folytatódik, egyes fővárosok, például Berlin és Amszterdam egyre nagyobb gazdasági nyomást éreznek, hogy elérjék Kínát, hogy enyhítsék szűkös pénzügyeiket.
Szakértők úgy vélik, Michel látogatása a nyugati tábor lehetséges megosztottságát mutatja.
“Az USA mindenképpen el akarja szigetelni Pekinget, és arra számít, hogy Európa csatlakozik Washington Kína-ellenes szövetségéhez. De amint azt az ukrajnai konfliktusban egyértelműen láthatjuk, Európa fizette meg a legnagyobb árat Washington Oroszország-politikájáért” – mondja Bulent Guven török-német politológus.
Guven szerint az energiában gazdag Egyesült Államok nem küzd gáz- vagy olajhiánnyal, ellentétben európai partnereivel, amelyeknek nehézséget okoz a szükségleteik kielégítése, ami a közvélemény elégedetlenségéhez vezet.
Hollandia már feloldott néhány szankciót Oroszországgal szemben, hogy enyhítse a gazdaságára nehezedő nyomást, és jelezte, hogy Kínát is fel fogja keresni.
“Hollandia nem fogja egy az egyben lemásolni az amerikai intézkedéseket” – mondta Liesje Schreinemacher holland külkereskedelmi miniszter egy e hónapban adott interjúban, utalva Washington Kínával szembeni exportellenőrzéseire.
Emmanuel Macron francia államfő is jelezte, hogy az új év elején Kínába látogat a Párizs-Peking kapcsolatok újrahangolása érdekében, ami újabb repedést mutat a Pekinggel szemben álló nyugati táborban.
“Meggyőződésem, hogy Kína a mi oldalunkon fontosabb közvetítő szerepet játszhat a következő hónapokban, hogy megakadályozzuk különösen a szárazföldi offenzívák erőteljesebb visszatérését február elején” – mondta Macron, utalva az ukrajnai konfliktusra. Macron nyilatkozata újabb jele a Nyugat Kína-politikájával kapcsolatos növekvő nézeteltéréseknek.
Forràs: TRT WORLD