Olaszország és Franciaország megegyezett néhány stratégiai kérdésben
Olaszország és Franciaország kétoldalú munkacsoportok felállításáról és stratégiai ágazatokban való együttműködésről állapodott meg, látszólag felolvasztva ezzel az Ocean Viking mentőhajó migránsok befogadása miatt kialakult jeges viszonyt.
A Párizs és Róma közötti kapcsolatok azóta vannak jégen, hogy Franciaország beengedte a 230 migránssal a fedélzetén lévő Ocean Vikinget a touloni kikötőjébe, miután Olaszország ezt megtagadta.
“Hosszú, szívélyes, ugyanakkor őszinte és konkrét megbeszélést folytattunk” – mondta Adolfo Urso vállalkozási és Made in Italy miniszter, miután szerdán Párizsban, az Európai Űrügynökség miniszteri ülésének margóján találkozott francia kollégájával, Bruno Le Maire-rel.
“A Quirinal-szerződés alapján arra a következtetésre jutottunk (…), hogy azonnal kezdjük meg azokat a kétoldalú tárgyalásokat, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy azonosítsuk a közös kritikus pontokat és lehetőségeket” – tette hozzá.
A miniszterek közötti megbeszélések középpontjában az európai iparpolitikai kihívások és a legfontosabb nemzetközi ügyek álltak – olvasható a minisztérium honlapján.
A honlap hozzáteszi, hogy a középpontban az energiaválság állt, “amelyben Olaszország és Franciaország egy véleményen van az Európai Uniótól elvárt döntések tekintetében”.
“Beszéltünk a főbb dossziékról, amelyeken partnerségünk mérhető: autóipar, energia, acél, a Made in Italy és a luxuscikkek dossziéi, annak tudatában, hogy az ipari partnerség Európa jövője” – folytatta Urso.
Megvitatták továbbá az EU stratégiai autonómiáját védelmi, energetikai és digitális kérdésekben, és elkötelezték magukat amellett, hogy rendszeres találkozókat tartanak a blokk egy másik fontos ipari partnerének bevonásával: Németország.
“Franciaországgal és Németországgal egyetértünk annak a háromoldalú együttműködésnek a fontosságában, amelyet az olasz ipar az idők során a német és a francia iparral kialakított, és amelyet a december 2-i találkozón tovább fogunk erősíteni” – magyarázta Urso.
Egy nappal korábban, kedden Le Maire és német kollégája, Robert Habeck gazdasági miniszter egyetértésben állapodott meg a két ország között, és elhatározták, hogy stratégiai ágazatokban együttműködnek.