Osztrák-magyar-szerb összefogás a “menedékjog a la carte” ellen
Ausztria összefogott Magyarországgal és Szerbiával a “menedékjog a la carte” megszüntetése érdekében.
Karl Nehammer osztrák kancellár meg akarja szüntetni azt a lehetőséget, hogy a menedékkérők megválogathassák , melyik országban kérnek menedékjogot, és ennek érdekében szövetséget kötött Szerbiával és Magyarországgal.
Az illegális migránsoknak az EU külső határaitól való visszaszorításáról szóló szándéknyilatkozatot írtak alá szerdán Szerbia, Magyarország és Ausztria vezetői. Az egyetértési nyilatkozat aláírására szerdán Belgrádban került sor, amikor Aleksandar Vučić szerb elnök találkozott Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és Karl Nehammer osztrák kancellárral.
Az EU menekültügyi rendszere megbukott – mondta Nehammer a sajtónak. A “menedékjog a la carte”-nak véget kell vetni, és meg kell szüntetni a “menekültturizmust” – tette hozzá Nehammer.
A csúcstalálkozón Ausztria szándéknyilatkozatot írt alá Szerbiával és Magyarországgal, amely a három ország közötti együttműködést hivatott erősíteni. A cél: az illegális migráció, a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a menekültügy és a migráció egyértelmű szétválasztása mellett.
Az osztrák menedékkérők száma háromszorosa a tavalyinak. Az osztrák konzervatív párt, az ÖVP a 2024-es választások előtt “sólyomként” igyekszik pozicionálni magát a migráció és a menekültek ügyében, amivel legutóbb 2017-ben nyert.
A gazdasági okokból érkezőket másként kell kezelni, mint a védelmet keresőket – hangsúlyozta
Orbán Viktor a maga részéről ragaszkodott ahhoz, hogy a migrációt “meg kell akadályozni, nem pedig kezelni”, hozzátéve, hogy “osztozunk a sorsunkon Szerbiával”, és az együttműködés kulcsfontosságú ebben a “túlélés kérdésében”.
Orbán Viktor elmondta, hogy az idén 250 ezer illegális határátlépést állítottak meg Magyarországon, “az agresszivitás növekszik, nemcsak felfegyverkeznek, hanem használják is őket” – jelentette a Telex.
Magyarország különösen kényes helyzetben van, hiszen Szerbiából érkeznek illegális migránsok és Ukrajnából menekültek egyaránt, és ennek megállításának egyetlen módja, “ha azt mondjuk, hogy nem lehet átlépni a határainkat” – tette hozzá Orbán Viktor.
Magyarország továbbra is kitart amellett, hogy a háború elől a határ menti Ukrajnából menekülő menekültek miatt megnövekedett nyomás alá került, de a kritikusok rámutatnak, hogy valójában kevesen választják a Magyarországon maradást, amely még az orosz invázió után is folytatta a gazdasági kapcsolatokat Moszkvával.
A frontországok közül Magyarország regisztrálta a legkevesebb Ukrajnából ideiglenes védelemre érkező menekültet, Románia 85 456 menekültje után csak 31 989 regisztrációval. Ez a szám is messze elmarad számos más európai országtól, köztük a balti és skandináv államoktól, valamint a nyugat-európai országoktól – derül ki az ENSZ menekültügyi ügynökségének, az UNHCR-nek a legfrissebb adataiból.
A kezdeményezést Ausztriában széles körben kigúnyolták, mivel Magyarországra eddig mindössze 40 menedékkérelem érkezett, míg Ausztriába mintegy 100 ezer.
A vezetőknek ez már a második találkozója ilyen sok hónapon belül, az első magyar-osztrák-szerb háromoldalú csúcstalálkozót október 3-án tartották Budapesten – jelentette a Telex.
Forràs: Euractive