Az Európai Bizottság lábujjhegyen kerülgeti a Pegasus lehallgatásokat
A kémszoftverek vizsgálatát vezető európai parlamenti képviselő azzal vádolta az Európai Bizottságot, hogy figyelmen kívül hagyja a technológia használata által a demokráciára jelentett “súlyos fenyegetést”, a nemzeti kormányok pedig azzal, hogy nem működnek együtt a vizsgálatban.
Sophie in ‘t Veld holland liberális EP-képviselő szerint Lengyelországban, Magyarországon, Görögországban és Spanyolországban illegálisan használtak kémprogramokat, Cipruson pedig gyanú merült fel, miközben más uniós tagállamok is megkönnyítették a “kétes” iparág működését.
A képviselőnő kedden tette közzé időközi jelentését, amelyben azzal vádolta az Európai Bizottságot, hogy hallgat a demokráciát fenyegető veszéllyel szemben.
“A Bizottság nagyon eltökélten küzd a demokrácia ellen kívülről érkező támadások ellen” – mondta a demokrácia elleni cselekvési tervére és a Twitter Elon Musk általi átvételére adott válaszára hivatkozva. Thierry Breton, az EU belső piaci biztosa a platformon azt mondta, hogy “Európában a madár [a Twitter] a mi szabályaink szerint fog repülni”.
A képviselő hozzátette: “De … amikor a demokráciát nem valami távoli idegen, hanem az uniós tagállamok kormányai fenyegetik, a bizottság hirtelen úgy véli, hogy az európai demokrácia védelme már nem európai ügy, hanem a tagállamokra tartozik. A bizottság izmoskodik Muskkal szemben, de bársonykesztyűt húz a polgárokat kémszoftverrel kikémlelő tagállamokkal szemben.”
Az Európai Parlament Pegasus-bizottsága – a Pegasus és az azzal egyenértékű megfigyelési kémprogramok használatát vizsgáló vizsgálóbizottság – 2022 márciusában alakult meg, miután 17 médium, köztük a Guardian, feltárta, hogy a kormányok – köztük több uniós tagállam – széles körben használják a hackerszoftvereket.
A vizsgálat a telefonok törvényszéki elemzésén és egy kiszivárgott, 50 000, az NSO ügyfelei számára potenciálisan érdekes számot tartalmazó adatbázison alapult, köztük a francia elnök, Emmanuel Macron, az Európai Tanács elnöke, Charles Michel, valamint más tisztviselők, ellenzéki személyek és újságírók adatai 34 országban.
A kémprogram gyakorlatilag az emberek telefonjait a tudtuk nélkül megfigyelőeszközzé alakítja, üzeneteket másol, fényképeket gyűjt és hívásokat rögzít.
Az EP-képviselő a kémprogramok EU-n belüli értékesítésének, beszerzésének és használatának betiltását kéri, hacsak a tagállamok nem tudnak szigorú feltételeket teljesíteni, amelyek garantálják a technológia megfelelő használatát. A feltételek között szerepel annak biztosítása, hogy a kémprogramokkal való állítólagos visszaélésekkel kapcsolatban vizsgálatokat folytassanak, valamint az európai emberi jogi jogszabályokkal összhangban lévő jogi keretrendszer.
A kémprogramok használatához az EU tagállamainak együtt kell működniük az Europollal, és vissza kell vonniuk a veszélyes áruk elnyomó rezsimeknek történő értékesítésének ellenőrzésére irányuló uniós szabályozásokkal összeegyeztethetetlen kiviteli engedélyeket.
Elismerte, hogy bármilyen válaszlépés az uniós vezetők és minisztereik ellenállásába ütközne. Az EU minisztertanácsa elutasította, hogy válaszoljon a Pegasus különbizottságnak a kémprogramok használatával kapcsolatos kérdéseire. A Guardian által látott, október 12-én kelt levélben az áll, hogy az uniós jog felügyelete a bizottság feladata, anélkül, hogy válaszokat adtak volna a kérdésekre.