Európa bele fog dögleni a migrációs válságba. Az EU széttárja a karját
(A képen Brüsszel egyik déli kerülete, nem messze az EU épületeitől)
A migrációs számok ismét elérik a 2015-ös válságszintet és nagy valószínűséggel tovább emelkednek. De vajon tesz az EU? SEMMIT!
Brüsszelben nem kell messzire mennünk az EU monolitikus intézményeinek otthont adó hatalmas beton- és üvegépületektől, hogy szembesüljünk az EU legmegosztóbb kérdésével: a migrációval.
Az Európai Bizottság brüsszeli székházától néhány kilométerre minden éjjel egyedülálló férfiak tucatjai alszanak az utcán, akik arra várnak, hogy menedékkérelmet nyújthassanak be és menedéket kapjanak. Az utóbbi időben még a gyerekeknek is kint kell tölteniük az éjszakákat.
“Az emberek nem engedik, hogy az ajtajuk vagy az üzleteik előtt aludjak, így minden éjjel változik a helyem” – mondta Sabahoon, egy 21 éves afgán menekült, aki körülbelül egy hónapja érkezett Belgiumba. “Nincs otthonom, nincs orvosom, nincs élelmem”.
A kétségbeejtő helyzet, amellyel Sabahoon Brüsszel utcáin szembesül, egy szélesebb körű válságot tükröz, amely az egész régióban nagyrészt észrevétlenül zajlik. A menedékkérők száma idén EU-szerte emelkedett, és a 2015-ös sokkoló menekültválság óta nem látott havi csúcsokat ért el.
Ha az érkezők jelenlegi tendenciája folytatódik, Ausztriába idén ugyanannyi menedékkérelmet nyújtanak be, mint a 2015-ös válság csúcspontján. A kormány sátrakban kezdte el elhelyezni a menekülteket, hogy pótolja a lakáshiányt. Ezt az intézkedést a civil szervezetek “embertelennek” és “teljesen elkerülhetőnek” minősítették.
Ennek ellenére a kérdés alig jelent meg a 2022-es főáramú politikai vitában. A kormányokat ehelyett a világjárvány és az ukrajnai háború gazdasági következményei foglalkoztatják. “Menekültválságban vagyunk, de kevesebb figyelem irányul rá, mert egyszerre két-három másik válság is zajlik” – mondta Alexander De Croo belga miniszterelnök.
A figyelemhiánynak lehet egy másik oka is. 2015 óta megváltozott a politikai környezet. Egyes országokban a jobboldali bevándorlásellenes pártok nyomására szigorodtak a törvények.
A menedékkérők ezért egyre inkább kevesebb nyugat-európai országban koncentrálódnak, részben azért, mert az olyan helyek, mint Dánia, aktívan próbálják visszaszorítani őket.
Sok uniós ország is ezt teszi anélkül, hogy bárki panaszkodna, és az általános kép valószínűleg csak rosszabb lesz az Ukrajnából érkező újabb menekültáradattal. “Erre senki sem készül fel Európában” -mondjàk a politikusok.
Forràs: Politico