Kína után Oroszország is kiszorítja a Nyugatot Afrikában
Az orosz Wagner-csoport nagymértékben részt vesz a nyugat-afrikai konfliktusokban egy titkos kampányban, amelynek célja a francia és brit befolyás kiszorítása.
Mintha nem lenne elég az Ukrajnában – legalábbis egyelőre – vesztesnek tűnő harc, a Wagner-csoport, a Vlagyimir Putyin közeli munkatársa, Jevgenyij Prigozsin által irányított orosz zsoldosok magánhadserege komolyan részt vesz egy sor nyugat-afrikai konfliktusban és biztonsági válságban.
A Líbiában, a Közép-afrikai Köztársaságban, Mozambikban, Maliban, Szudánban és Madagaszkáron a Wagner-csoport kiképzésben, a kormányellenes erők elleni harcban és a tüntetések brutális leverésében vesz részt, mindezzel támogatva Oroszország harcát a francia és brit egykori gyarmatosító hatalmak befolyásának kiszorítása érdekében.
Mali, a nyugat-afrikai Száhel-övezetben terjedő erőszakos szélsőségesség középpontjában álló ország, hűséget fogadott Oroszországnak Franciaország rovására, amely augusztusban befejezte ottani műveleteit, annak ellenére, hogy kilenc éven át összesen több milliárd euróba került a hadsereg támogatása.
Eközben a szomszédos Burkina Fasóban Ibrahim Traore kapitány szeptember 30-án államcsíny keretében vette át a hatalmat, a burkina fasói biztonsági helyzet romlására hivatkozva. Puccsára mindössze kilenc hónappal azután került sor, hogy Paul-Henri Damiba alezredes hasonló módon megdöntötte az előző rendszert. A szeptember 30-i volt a tizedik puccs a nyugat-afrikai ország 1960-as függetlenné válása óta.
A burkinafasói kormány a jelentések szerint az országnak csak 60%-át ellenőrzi. A főként fegyveres iszlamista csoportok által elkövetett terrortámadások számos régióban a biztonság szinte teljes összeomlásáért felelősek. Damiba első 100 napos elnöksége alatt 610 terrortámadás történt, amelyek 567 halálos áldozatot követeltek.
Forràs: Asia Times