Örményország és Azerbajdzsán megállapodott a határaik menti uniós misszióról
Örményország és Azerbajdzsán beleegyezett abba, hogy az Európai Unió missziót küldjön a két kaukázusi szomszéd feszült közös határvidékére – közölte pénteken az Európai Tanács. Az EU ezzel az eddiginél nagyobb szerepet fog játszani a kaukázusi régióban, mivel Oroszország egyre kevésbé képes kezelni az ott zajló konfliktust. Az európai misszió októberben kezdődik és két hónapig tart majd.
A bejelentés Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök és Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök között az Európai Politikai Közösség prágai tanácskozásának margóján folytatott megbeszéléseket követte.
A két vezető az Emmanuel Macron francia elnökkel és Charles Michel európai tanácsi elnökkel folytatott megbeszélések során jutott megállapodásra.
A két volt szovjet köztársaság között a határ menti területek miatt fennálló feszültség a múlt hónapban ismét nyílt konfliktusba torkollott, amely több mint 200 ember halálát okozta.
Mit fog tenni az uniós misszió?
A közös nyilatkozatban kifejtették, hogy Örményország “elősegíti az Azerbajdzsánnal közös határ mentén működő polgári uniós missziót”, Azerbajdzsán pedig “a lehetőségekhez mérten együttműködik ezzel a misszióval”.
“Örményország és Azerbajdzsán megerősítette elkötelezettségét az Egyesült Nemzetek Alapokmánya és az 1991-es alma-tai nyilatkozat mellett, amelynek révén mindketten elismerik egymás területi integritását és szuverenitását” – áll az Európai Tanács közleményében.
“A misszió célja, hogy bizalmat építsen, és jelentéseivel hozzájáruljon a határmegállapító bizottságokhoz” – tette hozzá.
Baku és Jereván már megállapodott abban, hogy a múlt hónapban elfogadott tűzszünettel véget vetnek a kiújult ellenségeskedéseknek.
Foràs: DW