Az OPEC+ olajkibocsátás csökkentéséről döntött a tél beállta előtt
A globális olajkínálat szűkülni fog, ami felerősíti a szárnyaló inflációval kapcsolatos aggodalmakat, miután az OPEC+ országcsoport bejelentette a 2020 óta legnagyobb mértékű kínálatcsökkentését.
A lépés tovább mélyítette a diplomáciai szakadékot a Szaúd-Arábia által támogatott blokk és a nyugati országok között, amelyek attól tartanak, hogy a magasabb energiaárak ártanak a törékeny világgazdaságnak, és akadályozzák azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja, hogy Moszkvát megfosszák az olajbevételektől az ukrajnai orosz inváziót követően.
A globális nyersolaj határidős jegyzései ezen a héten megugrottak, és háromhetes csúcsra emelkedtek, miután a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségeseik, köztük Oroszország szerdán megállapodtak abban, hogy a téli főszezon előtt napi 2 millió hordóval csökkentik a kitermelést.
Az iparági szereplők szerint ez valószínűleg magasabbra fogja hajtani a spot árakat, különösen a közel-keleti olaj esetében, amely Ázsia keresletének mintegy kétharmadát fedezi, ami tovább növeli az inflációs aggodalmakat, mivel a kormányok Japántól Indiáig küzdenek a megélhetési költségek emelkedésével, míg Európa várhatóan több olajat fog elégetni az orosz gáz helyettesítésére ezen a télen.
Aggódunk a nemzetközi olajárak újbóli emelkedése miatt, amelyek a második negyedév óta a megnyugvás bizonyos jeleit mutatták” – mondta a Reutersnek az SK Energy, Dél-Korea legnagyobb olajfinomítójának egyik szóvivője.
Dél-Koreában, Ázsia negyedik legnagyobb gazdaságában és a feldolgozóipar egyik erőművében, a nyersanyagárak emelkedése miatt a költségek az egekbe szöktek.
Forràs: reuters