Azeri gáz: tisztázatlan megállapodás, fokozott azerbajdzsáni jelenlét
Miközben az EU az Azerbajdzsánból származó import növelésével az orosz gáztól való “megszabadulásról” beszél a szkeptikusok arra figyelmeztetnek, hogy ennek ára van: ezzel az EU egy olyan országgal kerül függőségbe, amely konfliktusban áll, és amely méga közelmúltban a megvesztegetés és korrupció hazája volt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a Görögország és Bulgária közötti gázösszekötő szombati megnyitóján azt mondta, hogy az összeköttetés, amelynek révén az azerbajdzsáni gázszállítások megnövekednek Szófiába és a régióba, “megváltoztatja a játékszabályokat”, és “Oroszországtól való megszabadulást” hoz a régió számára.
Pénteken, miután Bulgária, Románia, Magyarország és Szlovákia javaslatot tett arra, hogy uniós forrásokból több azeri gázt szállítsanak az EU-ba, Azerbajdzsán elnöke, aki az OCCRP (Organised Crime and Corruption Reporting Project) “Az év embere 2012” címet is viseli azt mondta: “Biztos vagyok benne, hogy ez lehetővé tenné, hogy ne csak Bulgáriába, hanem Európába is nagyobb mennyiségben jusson az azeri gáz, és támogatná az egész európai kontinens energiabiztonságát”.
A szkeptikusok azonban figyelmeztetnek azokra a kockázatokra, amelyek egy konfliktusba keveredett országtól való nagyobb függőséggel, valamint a közelmúltban Európában tapasztalt megvesztegetéssel és korrupcióval kapcsolatos kockázatokkal járnak.
Tisztázatlan megállapodás, fokozott azerbajdzsáni jelenlét
Azerbajdzsán jelenleg évente 16 milliárd köbmétert szállít át a TANAP-on keresztül Törökország, Görögország, Bulgária és Olaszország számára. Vannak azonban tervek arra, hogy ezt a kapacitást megduplázzák évi 20 milliárd köbméterre. Ugyanakkor Magyarország, Románia és Szlovákia is át akarja alakítani hálózatát az azeri gáz bevitelére, a számlát pedig az EU állja. De kétségtelen, hogy ez jelentősen növelné Baku befolyását és hatalmát a régióban.
Markéta Gregorová, a cseh kalózpárti képviselő kétségesnek tartja az EU és Azerbajdzsán között az import növeléséről aláírt gázimport-memorandumot. Szerinte az EU-nak tanulnia kellene az Oroszországgal kapcsolatos korábbi tapasztalataiból, és nem szabadna növelnie a diktatúráktól való függőségét.
Szerinte a megállapodás hosszú távú együttműködést irányoz elő időkorlátok nélkül, és hiányoznak belőle az ellenőrzési mechanizmusok, amit “veszélyes precedensnek” nevez.
Forràs: Euractiv