Kína csendben továbbértékesíti a felesleges orosz LNG-t Európának
Egy hónappal ezelőtt meglepődve olvastuk, hogy az ingatlanpiaci összeomlás és a gazdasági visszaesés közepette elfojtott energiaéhsége ellenére Kína idén eddig több orosz földgázt szívott magába, miközben a legtöbb más forrásból származó import csökkent.
Júliusban az SCMP arról számolt be, hogy a kínai vámadatok szerint az év első hat hónapjában Kína összesen 2,35 millió tonna cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolt – 2,16 milliárd dollár értékben. Az import mennyisége 28,7%-kal nőtt az előző évhez képest, az érték pedig 182%-kal ugrott meg. Ezzel Oroszország megelőzte Indonéziát és az Egyesült Államokat, és Kína negyedik legnagyobb LNG-szállítójává vált idén.
Ez persze nem összekeverendő a vezetékes gázzal, ahol az orosz Gazprom nemrég jelentette be, hogy a Power of Siberia vezetéken keresztül Kínába irányuló napi szállítása új történelmi csúcsot ért el (Oroszország Türkmenisztán után Kína második legnagyobb vezetékes földgázszállítója), és korábban azt is elárulta, hogy 2022 első félévében 63,4%-kal nőtt a Kínába irányuló orosz vezetékes gázszállítás.
Mi állhat az orosz LNG-import bizarr megugrása mögött, találgatták az elemzők? Hiszen miközben Kína az általa elfogyasztott földgáz több mint felét importálja, mintegy kétharmadát LNG formájában, a kereslet idén a gazdasági ellenszél és a széles körű leállások közepette meredeken visszaesett. Más szavakkal, miért az orosz LNG-áramlás felfutása, amikor a belföldi kereslet egyszerűen nem áll fenn?
Egy dolog egyértelmű: Kína a lehető legkevésbé akarta tisztán tartani az Oroszországgal folytatott gázkereskedelmét, ezért a Kínai Vámhivatal az év eleje óta nem hozta nyilvánosságra a vezetékes földgáz kereskedelmi volumenének bontását, Li Kuiwen szóvivő pedig megerősítette, hogy a lépés célja “az érintett importőrök és exportőrök törvényes üzleti jogainak és érdekeinek védelme”.
Nos, most már tudjuk a választ: Kína csendben továbbértékesítette az orosz LNG-t annak a helynek, amelynek mindennél nagyobb szüksége van rá. Európának… és természetesen egy hatalmas nagyságú felárat számol fel a folyamatért.
Ahogy az Financial Times nemrégiben beszámolt róla: “Európa gázhiánytól való félelmei a tél beállta előtt egy váratlan fehér lovagnak köszönhetően talán megkerülhetőek: Kínának.” A Nikkei tulajdonában lévő kiadvány továbbá megjegyzi, hogy “a világ legnagyobb cseppfolyósított földgáz vásárlója a gyenge hazai energiaigény miatt újraértékesíti a felesleges LNG-szállítmányok egy részét. Ez bőséges kínálatot biztosított a piacon, amire Európa – a magasabb árak ellenére is – lecsapott”.
Forràs: Oilprice.com