Mi értelme a képmutatásnak? Európa Kínától vásárolja az orosz cseppfolyósított földgázt
A legújabb jelentések szerint Kína fokozza az orosz cseppfolyósított földgáz vásárlását, majd nagy részét Európának adja el, ami a Peking, Moszkva és az európai blokk közötti mélyülő Amerika-ellenes együttműködés jele.
A South China Morning Post beszámolója szerint 2022 első félévében Kína 2,8 millió tonna orosz lng-t vásárolt, ami 28,7 százalékos növekedést jelent az előző évi beszerzési mennyiséghez képest. Ez a növekedés megszilárdítja Kína helyét a világ legnagyobb lng-vásárlójaként, és Oroszországot az Egyesült Államok és Indonézia mellett Kína negyedik legnagyobb szállítójává lépteti elő.
Eközben Oroszország Kínába irányuló csővezetékes gázeladásai még drámaibb mértékben nőttek, mint az lng: az év első hat hónapjában csaknem 65 százalékkal nőttek a tavalyi évhez képest.
Ezekkel a bővült mennyiségekkel Kína gázimportja jóval többre emelkedett, mint amennyit a nemzet belföldön felhasznál, különösen egy olyan évben, amikor a széles körű fűtésleállítások, az egyre mélyülő ingatlanpiaci válság és a szélesebb körű gazdasági visszaesés miatt csökkent az energia iránti étvágy.
Mit kezd tehát Kína azzal a hatalmas mennyiségű orosz lng-vel, amelyre nincs szüksége? A válasz: csendben eladja nagy részét Európának.
A Kpler nyersanyagelemző cég adatai azt mutatják, hogy az év első felében Európa 60 százalékkal több lng-t importált, mint tavaly ugyanebben az időszakban. Ez a növekedés nagyrészt azért következett be, mert Európa erőfeszítéseket tett az orosz energia bojkottálására, hogy megbüntesse Moszkvát az Ukrajna elleni teljes körű háború miatt. A bojkottálási törekvéseknek köszönhetően Európa orosz vezetékes gázvásárlása közel nullára csökkent, de súlyos gázhiányt okozott az európai nemzetek számára.
Ezért Európa most azon dolgozik, hogy a hiányt a lng-import jelentős növelésével ellensúlyozza.
A baj az, hogy ez azt jelenti, hogy Európa ismét orosz gázt vásárol, csak most már Kínát használja drága közvetítőként, ahelyett, hogy közvetlenül Oroszországtól vásárolna. A legelső bizonyíték erre a kínai JOVO Group, az egyik legnagyobb lng-bróker, amely nyilvánosságra hozta, hogy eladott egy lng-szállítmányt, amelynek értéke 100 millió dollárra tehető egy európai vevőnek.
A kínai helyi média eközben arról számolt be, hogy a legnagyobb olajfinomító, a Sinopec Group mintegy 3,8 millió tonna lng-t értékesített tovább a nemzetközi piacokon. A Financial Times ezt úgy magayaràzza, hogy a Kína által továbbértékesített lng összmennyisége valószínűleg meghaladja a 4,8 millió tonnát. Ez az év első felében az európai import mintegy 7 százalékát teszi ki.
Forràs; Brussels Times/The Trompet