A fejlődő országok “éghajlati jóvátételt” követelnek az iparilag fejlettektől
Az éghajlati aktivisták szerint a G20-országok termelik az üvegházhatást okozó gázok globális kibocsátásának 80 százalékát. A pakisztáni katasztrofális árvizek hatására ismét felszólították azokat a gazdag szennyező országokat, amelyek gazdaságukat a fosszilis tüzelőanyagok nagymértékű felhasználásával növelik, hogy kártalanítsák a fejlődő országokat az éghajlati válság okozta pusztító hatásokért.
A jelenleg kedvelt kifejezés erre a koncepcióra a “veszteség és kár” kifizetése, de egyes kampányolók ennél is tovább mennének, és a kérdést “éghajlati jóvátételként” határoznák meg.
A zöld csoportok az adósságok elengedését is követelik a pénzszűkében lévő országok számára, amelyek kénytelenek költségvetésük nagy részét külső hitelek kiszolgálására fordítani ahelyett, hogy a forrásokat a gyorsan változó bolygó ellenálló képességének növelésére fordítanák.
“Nemcsak az ipari forradalomnak van történelmi előzménye, amely a kibocsátás és a szén-dioxid-szennyezés növekedéséhez vezetett, hanem a gyarmatosítás és az erőforrások, a gazdagság és a munkaerő kitermelésének is” – mondta Meera Ghani, Belgiumban élő klímaaktivista.
“Az éghajlati válság az elnyomás egymásba fonódó rendszereinek megnyilvánulása, ami a gyarmatosítás egy formája” – mondta Ghani, aki korábban Pakisztán éghajlati tárgyalójaként tevékenykedett.
Forràs: AlJazeera