Az Európai Bizottság végre véget akar vetni az utazási káosznak
Az Európai Bizottságnak elege van belőle, hogy ahány tagország, annyiféle feltétele van a beutazásnak. A hónap elején kötött megállapodás értelmében júliusban az egész EU-ra kiterjedő COVID-bizonyítványt vezetnek be, amely igazolja, hogy az utazók rendelkeznek e negítív teszttel, megkapták a védőoltást, vagy immunisak-e egy fertőzést követően. A megállapodás azonban az egyes kormányokra bízza, hogy bevezetnek-e további intézkedéseket, például karantént vagy teszteket. A helyzet júliusra annyit változna, hogy a Bizottság új javaslata majd kimondja, hogy COVID-bizonyítvánnyal rendelkező, teljes körű oltást vagy a koronavírus-fertőzésből való felépülést igazoló utazóknak nem kell tesztet végezniük vagy karanténba vonulniuk.
Ezzel azonban az Európai Bizottság csak enyhit a káoszon, de nem szünteti meg azt. Ugyanis a többi utazó esetében a Bizottság felszólítja a tagországokat, hogy az utazási korlátozásokat egy színkódolt térkép alapján határozzák meg, amely az egészségügyi kockázat alapján a biztonságos (zöld) és a nagyon magas kockázatú (sötétvörös) területek között rangsorolja a blokk területeit.
A zöld területekről utazóknak nem kellene semmilyen korlátozással szembenézniük; a narancssárga területekről utazóknak utazás előtt vizsgálatot kellene végeztetniük; a piros területekről utazóknak pedig karanténba kellene kerülniük, hacsak nem rendelkeznek negatív vizsgálati eredményt igazoló bizonyítékkal. A nagyon magas kockázatú területekről való utazástól pedig “határozottan el kell tanácsolni”.
A Bizottság azt is szeretné, ha az uniós országok megállapodnának arról, hogy a koronavírus-tesztek mennyi ideig érvényesek. A Bizottság javaslata, hogy a PCR-teszt esetében 72 óra, a gyors antigén-teszt esetében pedig 48 óra legyen.