Mi áll az örmény-azerbajdzsáni konfliktus kiéleződése mögött?
A jelentések szerint több tucat örmény katona vesztette életét az Örményország és Azerbajdzsán közötti újbóli határ menti összecsapásokban, a legsúlyosabb harcokban, amelyeket azóta láthattunk, hogy az ellenséges felek 2020-ban háborúba keveredtek a vitatott Hegyi-Karabah régióért.
A keddre virradó éjjel több órán át tartó heves határ menti harcok után Örményország a világ vezetőihez fordult segítségért, mondván, hogy az azerbajdzsáni erők megpróbálnak előrenyomulni a területére.
Nikol Pashinyan miniszterelnök “megfelelő reakciót” követelt a világ vezetőitől “Azerbajdzsán agresszív cselekedeteire”.
Hogyan reagáltak a világ vezetői?
Törökország, Azerbajdzsán közeli szövetségese, felszólította Jerevánt, hogy “hagyjon fel a Bakuval szembeni provokációkkal”, Mevlut Cavusoglu külügyminiszter pedig a Twitteren azt mondta, hogy az országnak inkább “a béketárgyalásokra és a szomszédjával való együttműködésre” kellene összpontosítania.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy Washingtont mélyen aggasztják a támadásokról szóló jelentések, és sürgette “a katonai ellenségeskedések azonnali beszüntetését”, hozzátéve, hogy “a konfliktusra nem lehet katonai megoldást találni”.
Oroszország azt mondta, hogy “rendkívül aggódik” a harcok kiéleződése miatt.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke kijelentette, hogy az EU “kész erőfeszítéseket tenni a további eszkaláció megakadályozására”, és hozzátette, hogy “a térségben nincs alternatívája a békének és a stabilitásnak”.
Forràs: AlJazeera