A MidCat pireneusi csővezeték az EU megosztottságát hozta felszínre
A Pireneusokon átívelő új gázvezetékkel kapcsolatos francia szkepticizmus rávilágít az Európa jövőbeli energiamixére vonatkozó, egymással versengő elképzelésekre, miközben a kontinensnek sürgősen szembe kell néznie az energiaválsággal.
A MidCat egy harmadik gázvezeték lenne Franciaország és Spanyolország között, amely a fő támogatói – Madrid, Lisszabon és újabban Berlin – szerint segítene Európának csökkenteni az orosz gázfüggőséget.
Emmanuel Macron francia elnök azonban egyenesen közölte partnereivel, hogy nem látja indokoltnak a több milliárd eurós projektet. Franciaország szerint a MidCat megépítése túl sokáig tartana ahhoz, hogy enyhítse a fenyegető energiaválságot, túl költséges lenne Franciaország számára, és ellentétes lenne a zöld gazdaság felé való elmozdulásra irányuló törekvésekkel.
Spanyolország és Németország névtelenséget kérő tisztviselői a Reutersnek elmondták, hogy szerintük Franciaország saját gyengélkedő nukleáris iparának védelme érdekében cselekszik, és azért, hogy elhárítsa a Spanyolországnak az importált földgáz elosztóállomásaként támasztott konkurenciáját.
“Macron otthon nyomás alatt áll különböző csoportok részéről, amelyeknek nem tetszik a gázvezeték-projekt, a legnagyobb bizonyára az atomenergia-ágazat” – mondta egy magas rangú német kormányzati forrás.
A francia energiaügyi minisztérium és a franciaországi atomreaktorokat üzemeltető EDF szóvivői nem kívántak nyilatkozni.
Oroszország az ukrajnai inváziója előtt Európa gázellátásának 40 százalékát biztosította. Most a régió azon fáradozik, hogy diverzifikálja energiaforrásait, és a MidCat volt az egyik olyan projekt, amelyet az uniós miniszterek a múlt heti brüsszeli rendkívüli ülésükön megvitattak.
Olaf Scholz német kancellár a múlt hónapban úgy jellemezte a vezetéket, mint ami “drámaian hiányzik” az európai hálózatból, és a múlt héten egy videohívás során felvetette a kérdést Macronnak.
Forràs: Reuters