A francia baloldal az összefogás által elért eredmény után ugyanúgy szenved, mint a hazai
A parlamenti választásokon a francia választók megfosztották Emmanuel Macron elnököt a parlamenti többségtől, miközben a baloldal és a szélsőjobboldal jelentős győzelmet aratott. Csakhogy, amíg egyesek azt szeretnék, hogy a választási sikert hozó új baloldali szövetség tartósan fennmaradjon, az európai és nemzetközi ügyekben fennálló megosztottság leküzdhetetlen akadályt jelenthet a közös lista állítása előtt a 2024-es európai választásokon, a francia választási naptár következő dátumán.
A júniusi parlamenti választások óta a Jean Luc Mélenchon vezette La France insoumise (LFI), a Szocialista Párt (PS), az Europe Ecologie-Les Verts (EELV) és a Francia Kommunista Párt (PCF) az Új Népi Ökológiai és Szociális Unióban (NUPES) egyesült. Ez annyit jelent, hogy az összefogás a franciáknál eredményre vezetett. Kérdés, ez az összefogás megmarad e. Szövetségüket a blokk következő, 2024-re tervezett választási fordulóján fogják tesztelni.
A különbség a 2022-es francia választásokhoz képest a potenciálisan érdekelt felek közötti erőviszonyokban rejlik. Úgy tűnik, hogy a Zöldek nem állnak Mélanchon mellé, mivel a zöldek elnökjelöltje, Yannick Jadot elutasította az európai választásokon az egységes baloldal gondolatát, és kijelentette, hogy egy önálló ökológus listát szeretne látni.
A Szocialista Pártban is ellentmondásosak a hangok. Jérôme Guedj képviselő nyitott egy lehetséges szövetségre, ugyanakkor elismeri, hogy “az európai kérdés nem a legkönnyebb, mert a baloldal történelmileg itt szakad meg”.
A Francia Kommunista Pártnak kellene leginkább érdekeltnek lennie egy ilyen szövetség megkötésében. A szavazatok mindössze 2,5%-ával 2019-ben egyetlen európai parlamenti képviselőt sem volt képes a nemzetgyűlésbe küldeni.
“Egy arányos választáson a pártkoalíciók érdeke, hogy külön induljanak” – magyarázza az EURACTIV által megkeresett Mathieu Gallard, az Ipsos France kutatási igazgatója. Egy közös lista “elriaszthatná a radikális szavazókat, akik nem hajlandók a mérsékeltekre szavazni, és fordítva”.
Forrás. Euractiv