Messze a valóságtól: Olaf Scholz német kancellár geopolitikailag egységesebb Unió akar
Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy egy geopolitikailag egységesebb Uniót, a blokk jelentős bővítését és intézményeinek mélyreható reformját szeretné.
A prágai Károly Egyetemen tartott több mint 50 perces beszédében – csaknem öt évvel Emmanuel Macron nagyszabású uniós menetrendjét felvázoló Sorbonne-i beszéde után – Scholz ismertette elképzeléseit arról, hogy Európának és az EU-nak hogyan kellene reagálnia az Oroszország ukrajnai támadása után megváltozott politikai környezetre.
“Még az európai szerződések sincsenek kőbe vésve” – jelentette ki a német kancellár, hozzátéve, hogy “az európai szabályokat meg lehet változtatni – ha kell, nagyon rövid időn belül”. Ehhez – ismerte el – természetesen európai konszenzusra lenne szükség.
“Ha közösen arra a következtetésre jutunk, hogy a szerződéseket módosítani kell ahhoz, hogy Európa előrehaladjon, akkor ezt meg kell tennünk” – mondta, megerősítve, hogy a szerződésmódosítás szóba jöhet.
Scholz azt is elmondta, hogy meg kívánja ragadni azt a lendületet, amelyet az EU közvetlen demokrácia-kísérlete, az Európa jövőjéről szóló konferencia keltett, amelynek eredménye azt mutatta, hogy “a polgárok olyan EU-t akarnak, amely teljesít”.
Konkrétan Scholz elmondta, hogy szilárdan “elkötelezett a bővítés mellett” a nyugat-balkáni országok – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Koszovó, Észak-Macedónia és Szerbia -, de Ukrajna, Moldova és “a későbbiekben Grúzia” mellett is.
“Egy 30 vagy 36 tagországgal rendelkező EU másképp fog kinézni, mint a mai Unió” – emelte ki Scholz, hozzátéve, hogy Európa “kelet felé halad”.
Megerősítette továbbá a bővítés reformokhoz kötését. A korábbi bővítési körökben “a csatlakozó országok reformjai együtt jártak az Európai Unión belüli intézményi reformokkal. Ezúttal is ez lesz a helyzet” – magyarázta. Sajnos a német kancellár vágyai egyre messzebb esnek a valóságtól!
Folytatás: Euractiv