Foszladozik a német kormánykoalíció
Annalena Baerbock német zöld külügyminiszter “őrültségnek” nevezi az atomerőművek működésének meghosszabbítását. Szerinte az atomerőművek bezárásának elhalasztása nem oldja meg a jelenlegi energiaválságot, és magas költségekkel is jár. A hárompárti kormány továbbra is megosztott a kérdésben.
Németország a 2011-es fukusimai katasztrófa miatt az atomerőművek fokozatos leállítása mellett döntött. Az ukrajnai háború okozta energiaválság miatt azonban egyre több a felhívás egyes atomerőművek élettartamának meghosszabbítására, többek között a kormánykoalíción belülről is.
“Nem vagyok meggyőződve arról, hogy az atomerőművek megoldják a gázproblémánkat” – mondta Baerbock a Welt am Sonntag című hetilapnak adott vasárnapi interjújában.
Az elmúlt évtizedekben Németország “már sok milliárdot fizetett ki az atomerőművek kivezetésével kapcsolatos oda-vissza csatározásokért. Ezt most újra a tengerbe dobni őrültség lenne, és végső soron nagy költséggel járna” – tette hozzá.
A németországi hárompárti koalícióban a liberális FDP az atomerőművek bezárásának elhalasztását szorgalmazza, míg Olaf Scholz kancellár szociáldemokratái (SPD) nem zárják ki az ötletet, Baerbock zöldpártja továbbra is blokkolja az ilyen javaslatot.
A patthelyzet feloldása érdekében a kormány jelenleg úgynevezett “stressztesztet” végez, amely további információkat hivatott szolgáltatni az ország áramellátásának biztonságáról, és az eredmények alapján kíván dönteni az atomenergiáról.
Forrás: Euractiv