Az osztrák ellenzék egyelőre nem engedi megnyitni a szénerőműveket
A bécsi kormánynak nem sikerült megszereznie a “földgázkormányzási rendelet” életbe léptetéséhez szükséges kétharmados többséget, mert az ellenzéki pártok nem támogatták, így a szénerőművek nem indulhatnak újra.
Az orosz gáztól nagymértékben függő Ausztria úgy próbálta csökkenteni a gázfelhasználást, hogy ideiglenesen visszavonta az ország szénerőműveinek fokozatos leállítását, és arra kérte az iparágat, hogy térjen át alternatív tüzelőanyagokra, például olajra vagy szénre. A kétharmados többséghez a szociáldemokrata SPÖ vagy a szélsőjobboldali FPÖ támogatására volt szükség.
“Teljesen felelőtlennek tartom az SPÖ magatartását” – mondta kedden Leonore Gewessler energiaügyi miniszter a Mellachban leállított szénerőmű fontosságára hivatkozva, amely vészhelyzetben akár 260 ezer háztartást is elláthatna árammal és hővel.
“Az SPÖ-t teszem felelőssé azért, ha családok és gyerekek lakásai maradnak hidegen” – mondta az Ö1 közszolgálati televíziónak.
Az SPÖ tárgyalási hajlandóságot jelzett. “Mindig készek vagyunk tárgyalni” – mondta Jörg Leichtfried, a párt alelnöke egy sajtótájékoztatón. Követeléseik között szerepel, hogy az üzemanyag-váltásból eredő többletköltségeket ne hárítsák át a fogyasztókra.
A rendelet parlamenti elfogadásának kudarca nagy csapás az egyre népszerűtlenebbé váló osztrák konzervatív-zöld koalíciós kormánynak. Egy vasárnapi közvélemény-kutatás szerint a választók 21%-a szavazna a konzervatívokra, míg 11%-uk azt mondta, hogy a zöldek mellett maradna.
A 2019-es parlamenti választásokon az Osztrák Néppárt (ÖVP) a szavazatok 37,5 százalékát gyűjtötte be, míg a Zöldek 13,9 százalékon álltak.
Ausztria télen nagymértékben támaszkodik a gázra az otthonok fűtéséhez, és reméli, hogy a villamosenergia-ágazatban csökkenteni tudja a gázfogyasztást. A száraz nyár miatt az osztrák vízerőművek teljesítménye elmarad az átlagostól.
Forrás: Euractiv