Belga miniszterelnök: “Csak a következő öt-tíz tél lesz nehéz”
A belga miniszterelnök szerint “készüljünk fel a legrosszabbra”, mivel az energiaárak rekordmagasságot érnek el. “A következő öt-tíz tél nehéz lesz” – mondta De Croo belga miniszterelnök, miközben Zeebrugge-ban egy cseppfolyósított földgáz (LNG) terminált látogatott meg.
A gázolaj és a fűtőolaj ára ma várhatóan újabb rekordot ér el, míg a gázolaj B7 literenkénti ára meghaladhatja a 2 eurót, elérve a júliusi szintet – közölte hétfőn a belga szövetségi közszolgálat.
“A fejlemények nagyon kemények egész Európában. Egyes ágazatok komoly nehézségekkel küzdenek a magas energiaárak miatt” – magyarázta. “Túl kell jutnunk ezen, reménykednünk kell a legjobbakban, és fel kell készülnünk a legrosszabbra. És ha a helyzet a vártnál jobbnak bizonyul, akkor is jó lesz felkészültnek lenni” – tette hozzá.
A villamosenergia ára Belgiumban – amelyet a franciaországi és németországi árrobbanás is sújtott – vasárnap szintén új rekordot ért el, megawattóránként (MWh) 561,94 eurót a nagykereskedelmi piacon, ami megdöntötte az augusztus 17-i rekordot, 541 eurót MWh-enként.
A Vreg, a flamand villamosenergia- és gázpiaci szabályozó hatóság becslése szerint az áremelkedés a legnagyobb mértékben a háztartásokat és a vállalkozásokat érinti, amelyek éves átlagos villamosenergia- és gázszámlája augusztusban elérheti a 2154,58 eurót, illetve a 3791,10 eurót.
2021 áprilisában az átlagos éves villanyszámla 894,75 euró volt, idén áprilisban pedig 1581,85 euróra emelkedett.
Még júliusban De Croo, aki Vincent Van Peteghem pénzügyminiszterrel és Tinne Van der Straeten energiaügyi miniszterrel együtt bemutatta az ország téli energiaellátási tervét, azt mondta, hogy az ellátás biztonságát csak akkor befolyásolná, ha Európában máshol problémák merülnének fel.
“Az idei télre nem az a kérdés, hogy lesz-e elég gáz és áram, hanem az, hogy maximális szolidaritást tudunk-e mutatni szomszédainkkal” – mondta akkor Van der Straeten, hozzátéve, hogy az ellátás biztonsága nem kerül veszélybe.
Belgium téli tervének célja, hogy biztosítsa a Loenhout-i tároló teljes feltöltöttségét, miközben maximálisan kihasználja a zeebrugge-i LNG-terminált – amelynek kapacitását Belgium hosszabb távon növelni kívánja. A terv arra is ösztönzi az energiavállalatokat, hogy növeljék az energiatermelést és kerüljék a téli hónapokban a karbantartást.
A fogyasztók körében az energiatakarékosság szintén a terv egyik fő jellemzője, csakúgy, mint a Franciaországgal való együttműködés fokozása a villamos energia terén és a legnagyobb szállítótól, Norvégiától származó gázszállítások növelése. Belgium nagyon kevés orosz gázra támaszkodik, 2020-ban az ellátás mindössze 6,6%-a származik az országból.
Forrás: Euractiv