Biden kudarca után Blinken megy Afrikába kuncsorogni
Az amerikai külügyminiszter Pretoriába, Kinshasába és Kigaliba látogat hetekkel azután, hogy az orosz Lavrov a kontinensen járt.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a jövő hónapban Dél-Afrikába, a Kongói Demokratikus Köztársaságba és Ruandába utazik – jelentette be pénteken a külügyminisztérium, mivel Washington fokozza a diplomáciát Afrikában az orosz bájoffenzíva ellensúlyozására.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Linda Thomas-Greenfield augusztusban Ghánába és Ugandába is elutazik, Samantha Power, az amerikai segélyszervezet vezetője pedig nemrég fejezte be útját Washington régi szövetségesébe, Kenyába, valamint Szomáliába, ahol kiemelte az alultápláltság növekedését, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója súlyosbított.
A diplomáciai lépések azután történtek, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter saját, kiterjedt afrikai körútjára vállalkozott, ahol a globális élelmiszerárak emelkedését a nyugati szankciók következményének próbálta beállítani – ezt az elképzelést Washington elutasította, és az ukrajnai kikötők blokádjára hivatkozott.
Blinken azt az üzenetet fogja közvetíteni, hogy “az afrikai országok geostratégiai szereplők és kritikus partnerek napjaink legsürgetőbb kérdéseiben, a nyitott és stabil nemzetközi rendszer előmozdításától kezdve az éghajlatváltozás, az élelmezésbiztonság hiánya és a globális járványok hatásainak kezelésén át a technológiai és gazdasági jövőnk alakításáig” – áll a külügyminisztérium közleményében.
Dél-Afrika, a fejlődő világ egyik vezető országa, kulcsfontosságú diplomáciai csatatérré vált, mivel az ukrajnai háborúval kapcsolatban szorgalmasan semleges maradt, és nem csatlakozott a nyugati felhívásokhoz, hogy elítéljék Moszkvát, amely még mindig vonzódik a Szovjetunió történelmi apartheid-ellenessége miatt.
Blinken augusztus 7-9. között Johannesburgba és a végrehajtó fővárosba, Pretoriába látogat. Ezt követően a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosába, Kinshasába utazik, hogy támogatásáról biztosítsa a szubszaharai Afrika legnagyobb kiterjedésű országát, amely megpróbálja megfordítani a lapot a több évtizedes konfliktus után.
Forràs: AlJazeera