Macron és bin Szalmán “munkavacsorája” szégyen a francia népre nézve
Mohammed bin Szalmán Párizsban “munkavacsorán” találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel, ami vitát váltott ki az emberi jogok szaúd-arábiai megsértése, valamint Macron nyilvánvaló önelégültsége miatt, ami az autokratikus vezetőkkel való kapcsolattartást illeti.
A francia hatóságok tegnap késő estig nem nyilatkoztak a szaúdi korona látogatásáról. A szaúdi külügyminisztérium nyíltan megerősítette, hogy a két vezető találkozik, “hogy véleményt cseréljenek a kétoldalú kapcsolatokról és azok különböző területeken történő megerősítésének módjairól, valamint megvitassák a közös érdekű kérdéseket”.
Bin Szalmán a politikai újságíró és a rezsimet bíráló Dzsamál Khashoggi 2018-as meggyilkolását követően látta elsorvadni a diplomáciai kapcsolatokat a nyugati világgal.
Khashoggit feldarabolva találták meg az isztambuli szaúdi konzulátuson. Az amerikai hírszerző szolgálatok jelentései szerint Bin Szalmán személyesen “hagyta jóvá” az újságíró megölését, ami nemzetközi felháborodást váltott ki.
Macron akkor nemzetközi szankciókat sürgetett az elkövetők ellen, és “mélységes felháborodásának” adott hangot.
A “szégyen hercege”
A nemzetközi kapcsolatok felmelegedése a brutális gyilkosság ellenére az elmúlt 24 órában sok vitát váltott ki Franciaországban.
Bin Szalmán “a szégyen hercege, egy gyilkos herceg, egy majdnem király, aki elnyom és gyilkol” – írta Agnès Callamard, az Amnesty International főtitkára egy Twitter-bejegyzésben.
“A gyilkos herceg rehabilitálását Franciaországban és az Egyesült Államokban reálpolitikai érvekkel fogják igazolni. A szárnyaló olajárakkal, a rekord inflációval, az ukrajnai orosz invázió eredményeivel szemben – mit tehetnek az emberi jogi érveink?” – tette fel a kérdést.
A Trial International korábban csütörtökön jelentette be, hogy a Democracy for the Arab World Now (DAWN) szervezettel és a Nyílt Társadalom Igazságügyi Kezdeményezéssel (OSJI) együtt büntetőfeljelentést tett bin Szalmán ellen Franciaországban – arra hivatkozva, hogy a herceg aktívan részt vett Khashoggi meggyilkolásában.
Az év elején más emberi jogi szervezet egy párizsi bíróság előtt keresetet nyújtott be francia fegyvergyártó cégek ellen, azzal vádolva őket, hogy “állítólagos jemeni háborús és emberiség elleni bűncselekményekben” való bűnrészességgel vádolják őket, mivel fegyvereket adtak el Szaúd-Arábiának és az Egyesült Arab Emírségeknek.
Macron már korábban is heves támadásoknak volt kitéve az ellenzék és emberi jogi csoportok részéről Mohammed bin Zayed Al Nahyan, az Egyesült Arab Emírségek elnökének július közepén tett állami látogatása miatt.
Forràs: Euractiv