Lengyelország blokkolja gázszükséglet csökkentésére irányuló uniós döntést
Az orosz gázszállítások további csökkentésére készülő európai uniós országok kedden jóváhagytak egy gyengített sürgősségi tervet a kereslet visszafogására, miután kompromisszumos megállapodást kötöttek a fogyasztáscsökkentés korlátozásáról egyes országok esetében.
A terv szerint a csökkentéseket kötelezővé lehetne tenni az ellátási vészhelyzetben, amennyiben az uniós országok többsége egyetért. Magyarország volt az egyetlen ország, amely ellenezte a tervet – közölte két uniós tisztviselő.
Lengyelország korábban közölte, hogy ellenzi a kötelező erejű csökkentéseket, és csütörtökön Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök azt mondta, hogy szeretné, ha lehetősége lenne megvétózni egy ilyen döntést.
“Abszolút támogatjuk, hogy egy ilyen szavazás ebben a kérdésben – mivel a villamos energiáról, az energiamixről van szó – az úgynevezett egyhangúság módján történjen, ahol Lengyelországnak vétójoga van. Ezt követeljük” – mondta a Polsat News magántévének.
“Ha az EU megpróbál minket arra kényszeríteni, hogy minősített többséggel szavazzunk, akkor határozottan tiltakozni fogunk. Ha szükséges, formális vétót emelünk, és akkor sajnos az Európai Unió szerveinek döntéseitől függ majd, hogy hogyan viszonyulunk ehhez a vétóhoz” – mondta.
Lengyelország klímavédelmi minisztere egy külön interjúban azt mondta, hogy Lengyelország már jelentős csökkentést ért el a gázfogyasztásban, és a kötelező csökkentésekről szóló vita “szükségtelen”.
“Remélem, hogy erre soha nem kerül sor… Egyáltalán nem fogunk támogatni egy ilyen (kötelező) csökkentést, és a legrosszabb esetben, ha túlszavaznak minket, egyszerűen nem fogjuk betartani” – mondta Anna Moskwa a TVP közszolgálati televíziónak.
Forràs: Euractiv