Izrael megint túllépett egy hatàrt, ami az EU számára elfogadhatatlan
Az Európai Unió misszióvezetői és képviselői a hasonlóan gondolkodó országokkal és az ENSZ-szel együtt ellátogatnak Masafer Yattába, ahol mintegy 1200 palesztint, köztük több mint 500 gyermeket tömeges lerombolás, kitelepítés és kényszertelepítés fenyeget.
A látogatásra azt követően kerül sor, hogy az izraeli hatóságok fokozták a kényszerítő intézkedéseket a térségben, beleértve a katonai kiképzést, a házak lerombolását, a civil lakosság mozgásának megakadályozását, a humanitárius segélyakciók akadályozását és a rombolási parancsok kiadását.
A diplomaták találkoztak a lakosokkal, akik elmondták, hogy az egyre nehezedő életkörülmények milyen pusztító hatással vannak rájuk, és hogy félnek attól, hogy elveszítik otthonukat és megélhetésüket, miután az izraeli legfelsőbb bíróság május 4-én meghozta döntését, amely engedélyezte az izraeli hadseregnek a lakosok kilakoltatását.
A döntés óta az izraeli hatóságok több tucat családi házat és állatmenhelyet romboltak le, több mint harminc további romboló határozatot és egy járőrút építését lehetővé tevő lefoglalási határozatot adtak ki, évek óta először újraindították a katonai kiképzést a területen, és akadályozták a humanitárius segélyek eljuttatását a rászoruló családokhoz.
“Mélységesen nyugtalanítanak a ma elhangzott tanúvallomások és az izraeli biztonsági erők által hozott kényszerítő intézkedések, amelyek a megszállt palesztin területen évtizedek óta a legnagyobb közösség erőszakos áthelyezéséhez vezethetnek. Ezek az intézkedések egyértelműen sértik a nemzetközi jogot és az alapvető emberi jogokat. Azzal, hogy Izrael ezeket az intézkedéseket különösen a Ciszjordánia 60%-át kitevő C övezetben hajtja végre, nemcsak megszálló hatalomként vállalt kötelezettségeivel ellentétesen cselekszik, hanem még távolabb visz minket a kétállami megoldástól, amelynek középpontjában egy életképes és összefüggő palesztin állam áll” – mondta Sven Kühn von Burgsdorff, az Európai Unió képviselője.
Amint azt az EU főképviselőjének szóvivője 2022. május 10-én megismételte, a telepbővítés, a telepek lerombolása és a kilakoltatások a nemzetközi jog értelmében jogellenesek. Az EU elítéli ezeket az intézkedéseket, és sürgeti Izraelt, hogy a nemzetközi humanitárius és a nemzetközi emberi jogi kötelezettségekkel összhangban hagyjon fel a rombolásokkal és a kilakoltatásokkal. A IV. genfi egyezmény 49. cikke értelmében az erőszakos áthelyezés indítéktól függetlenül tilos, beleértve a személyek kijelölt tűzvonalból vagy lezárt katonai területről való eltávolítását is.
Forràs: European Union External Action Service