Az USA-nak nem tetszik az EU földgáz határozata
Az Európai Unió döntése, hogy földgázt felvette a fenntarthatónak tekintett tevékenységek listájára, kisiklathatja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése terén elért eredményeket, miközben az éghajlatkutatók a bolygót felmelegítő kibocsátások drasztikus csökkentéséről szól(na).
Az európai törvényhozók által szerdán jóváhagyott terv lehetővé teszi, hogy a földgáz-infrastruktúrába, például a földgázerőművekbe és a cseppfolyósított földgáz (LNG) terminálokba történő beruházásokat bizonyos feltételek mellett zöld beruházásnak tekintsék. A földgáz olyan fosszilis tüzelőanyag, amely elégetésekor felmelegíti a Földet, és még inkább felmelegszik, amikor égetetlenül kiszivárog.
Ez egy olyan időszakban történik, amikor a kontinens a megbízható gázellátás fenntartásáért küzd, és a fogyasztók fájdalmasan magas energiaárakkal küzdenek. Oroszország, amely az ukrajnai invázió előtt az EU gázellátásának mintegy 40%-át biztosította, csökkentette az Európába irányuló gázszállítást, és még drákóiabb csökkentéseket is eszközölhet, ezért az európai nemzetek az orosz energia alternatívái után kutatnak.
“Ennek csak úgy van értelme, mint a szén halálhírének” – mondta Rob Jackson, a Stanford Egyetem földrendszertudományi professzora. “Egyébként zavarba ejtő. Csak a gázfelhasználásból származó szén-dioxid-szennyezés megközelíti az évi 8 milliárd tonnát, és ez nem mehet így tovább”.
Az Európai Unió kötelezettséget vállalt arra, hogy 2030-ig legalább 55%-kal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és 2050-re klímasemlegességet ér el. Bár Európa dolgozik a megújuló energiaforrásokra, például a szél- és napenergiára való áttérésen, nincs elegendő távvezeték a napfényes naperőművekből és szélturbinákból származó áram továbbításához.
A földgázt “híd-tüzelőanyagként” reklámozták, mivel az erőművek egymás melletti összehasonlítása során a földgáz elégetésekor kevesebb szén-dioxidot termel, mint a szén. A klímaszakértők azonban nem így látják.
“Már nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy a gázt tiszta üzemanyagként használjuk” – mondta Jackson. “Tisztább, mint a szén, de piszkosabb, mint a legtöbb más, amit ma használunk.”
Eközben az európai politikusok mindent megtesznek annak érdekében, hogy az emberek továbbra is égve hagyhassák a villanyt, és továbbra is ki tudják fizetni az energiaszámlákat anélkül, hogy tönkremenjenek.
A döntést üdvözölte a BDI, a német ipari lobbicsoport, amely több beruházást sürgetett a gázinfrastruktúrába, többek között az LNG importterminálokba.
Forràs; EU News and World report