A Nyugatnak fel kell készülnie az Oroszországgal vívott háborúra
Az Egyesült Királyság miniszterelnöke várhatóan a héten Madridban megrendezésre kerülő NATO-csúcstalálkozón jelenti be a katonai kiadások növelését, és felszólítja a többi szövetségest, hogy kövessék példáját.
Boris Johnson kedden a németországi G7-ek találkozójáról távozva újságíróknak azt mondta, hogy a GDP 2 százalékának védelmi kiadásokra való fordítására vonatkozó kötelezettségvállalást “padlónak, nem pedig plafonnak” kell tekinteni.
A miniszterelnök, aki közvetlenül Madridba repült a NATO-vezetőkkel való vacsorára, nem volt hajlandó nyilatkozni azokról a jelentésekről, amelyek szerint Ben Wallace brit védelmi miniszter sürgetné őt, hogy növelje a brit védelmi kiadásokat a GDP 2,5 százalékára – ami a jelenlegi költségvetést évente további 20 százalékkal növelné.
Bármilyen emelést üdvözölne az amerikai kormányzatNyugatnak fel kell készülnie az Oroszországgal vívott háborúra., amely évente a GDP több mint 3 százalékát költi, és ragaszkodik ahhoz, hogy az európai szövetségesek elmaradnak ettől. A brit növelés azonban elmaradna a konzervatívok kiáltványban vállalt kötelezettségétől, miszerint a védelmi kiadásokat minden évben az infláció 0,5 százalékával növelnék.
Egy brit kormányzati forrás újságíróknak azt mondta, hogy a kiáltványban vállalt kötelezettség – 2019-től – még egy “más korban”, a kormányzás előtt született, és most el kellene vetni. Johnson később úgy tűnt, hogy némileg visszavesz, és azt állította, hogy a célt még elérhetik, ha az inflációt hosszabb időintervallumban mérik.
A kiválasztott brit lapokhoz kiszivárgott levélben Wallace arra sürgette a miniszterelnököt, hogy kövesse néhány más NATO-szövetséges példáját a jelenlegi 2 százalékos minimumcél felett, amelyet a transzatlanti szövetség tagjai a 2014-es walesi NATO-csúcstalálkozón hosszú távú törekvésként határoztak meg. A RUSI agytröszt által szervezett szárazföldi hadviselési konferencián kedden Wallace úgy fogalmazott, hogy “a fenyegetés megváltozott”, és “a válaszunknak is változnia kell”.
“Oroszország nem az egyetlen problémánk. Egy magabiztos Kína, amely készen áll arra, hogy megkérdőjelezze a szabályokon alapuló rendszert és a demokráciát, a terrorizmus, amely egész Afrikát bejárja, az iráni nukleáris ambíciók a mai napig megoldatlanok” – mondta. “A fenyegetés egyre nő, globális és több területet érintő. Itt az ideje jelezni, hogy a békeosztaléknak vége, és a katonai befektetéseknek tovább kell növekedniük” – mondta.
Forràs: Politico