Nicola Sturgeon bejelenti a második skót függetlenségi szavazást
Nagy-Britannia újabb alkotmányos válság felé tart, mivel Nicola Sturgeon skót miniszterelnök arra készül, hogy ismertesse a skót függetlenségről szóló második szavazás terveit – Boris Johnson beleegyezésével vagy anélkül.
A skót parlament (Holyrood) törvényhozói előtt kedden tartott 20 perces beszédében Sturgeon felvázolta a régóta várt utat a második népszavazás valamilyen formájához, és fogadkozik, hogy akkor is folytatja, ha – a várakozásoknak megfelelően – Johnson brit kormánya továbbra is megtagadja a hozzájárulást.
Az első, 2014-es közvélemény-kutatás, amelyen az uniópárti oldal 55 százalékkal 45 százalékhoz képest diadalmaskodott, azt követően született meg, hogy David Cameron akkori miniszterelnök úgy döntött, ideiglenesen átadja Holyroodnak a népszavazás megtartásának jogát. Ezúttal nem lesz ilyen hozzájárulás a Westminster részéről.
Miután a függetlenségpártiak a tavalyi Holyrood-i választásokon többségbe kerültek, Sturgeon azzal érvelt, hogy kormányának most már van felhatalmazása egy újabb szavazás megtartására. Válaszul Johnson és brit miniszterek a nacionalisták 2014-es kijelentéseire hivatkoztak, miszerint az első népszavazás “egyszeri esemény” lesz, és azt mondják, Sturgeonnak jelenleg arra kellene összpontosítania, hogy segítsen a skótoknak a megélhetési költségválsággal küzdeni.
Sturgeon kedden azt fogja mondani, hogy az általa preferált lehetőség továbbra is a 2014-es hatáskör-átruházás megismétlése, és az előzetesen közzétett megjegyzéseiben kijelentette: “A Westminster uralma Skócia felett nem alapulhat máson, mint egy beleegyező, önkéntes partnerségen.
“Itt az ideje, hogy megadjuk az embereknek azt a demokratikus választást, amelyre szavaztak”.
A nacionalisták és az unionisták egyaránt arra számítanak, hogy ez a kérés süket fülekre talál. Az Egyesült Királyság kormányának egyik tisztviselője azt mondta, hogy az újabb népszavazást ellenző álláspontja nem fog változni.
Sturgeon beszédének legjobban várt része ezért arra fog vonatkozni, hogy kormánya hogyan tervezi a népszavazás megtartását, ha a Westminster nem adja meg a hozzájárulást.
A hónap elején tartott sajtótájékoztatóján Sturgeon hangsúlyozta, hogy a népszavazás megtartására irányuló bármilyen törekvésnek “törvényes módon” kell történnie – utalva ezzel arra a széles körben elterjedt nézetre, hogy akár az Egyesült Királyság kormánya, akár egy aktivista magánember bíróság elé állítaná a skót kormányt, ha az a Westminster akarata ellenére népszavazást próbálna tartani.
Forràs: Politico