Az EU zöldre mosott Energia Charta Szerződése az éghajlat-politika akadálya
Az Európai Parlament felháborodott baloldali képviselői szerint az Energia Charta a zöldre mosás egyértelmű példája miatt .
Az Energia Charta Szerződés veszélyezteti az EU klímasemlegességi célkitűzését, ellentétes az EU zöld megállapodásának kinyilvánított törekvéseivel, és valódi veszélyt jelent a 2015-ös párizsi klímaegyezményre.
A “modernizált” ECT-ben a fosszilis tüzelőanyag-befektetések védelme számos országban érintetlen marad, az EU és az Egyesült Királyság fokozatosan megszünteti a jelenlegi fosszilis tüzelőanyag-befektetések védelmét, de csak 10 év múlva, és a befektető-állam vitarendezési mechanizmus (ISDS) változatlan marad.
Az 1990-es évek közepéről származó, 53 tagországgal – köztük az uniós országokkal, az Egyesült Királysággal és Japánnal – kötött nemzetközi beruházási megállapodás (ECT) lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy bepereljék a kormányokat a szén-, olaj- és gázerőművek idő előtti bezárása miatt. Csak Spanyolországot már 50 alkalommal perelték be befektetők az ECT-t alkalmazva.
Az Európai Parlament e heti brüsszeli plenáris ülésén az EU nemzetközi beruházási politikájának jövőjéről tartott szavazáson kristálytiszta volt az ECT-vel kapcsolatban: azonnal meg kell szüntetni a fosszilis tüzelőanyagok védelmét, meg kell szabadulni a befektető-állam vitarendezési modelltől, és politikai teret kell adni az EU éghajlatvédelmi fellépéseinek.
A megállapodás nem felel meg az Európai Parlament által meghatározott vörös vonalak egyikének sem. Csak késlelteti a valódi fellépést az éghajlati vészhelyzet kezelése érdekében. Az energiapolitika alakításának hatalmát a magáncégekre bízza. Az ECT továbbra is akadálya lesz egy igazságos, megújuló energiaforrásokon alapuló és állami ellenőrzés alatt álló energiamodell létrehozásának.
Ezen a héten Spanyolország kifejezte azon szándékát, hogy kilép a megállapodásból. A holland parlament is arra kérte a kormányt, hogy kövesse Spanyolország felhívását, hogy az EU lépjen ki az ECT-ből. Ezt a szerződést nem lehet megreformálni, ezért az EU-nak ki kell lépnie az ECT-ből- áll az Európai Baloldal közleményében.
Forràs: Left in the European Parliament