Kalinyingrádi feszültség: a helyzet súlyos, és gyorsan rosszabbodhat
Az Európai Bizottság az éjszaka folyamán a növekvő kalinyingrádi válság enyhítésére irányuló terveken dolgozott, mivel több uniós tisztviselő és diplomata szerint attól tartanak, hogy a válság gyorsan eszkalálódhat.
Az orosz szárazföldről a Litvánia és Lengyelország között fekvő exklávéba irányuló teherszállítás miatt feszült a helyzet, Moszkva pedig “gyakorlati megtorló intézkedésekkel” fenyeget, ha az EU nem oldja fel a tranzitban rekedt fémáruk útját. Vezető uniós diplomaták szerdán arra figyelmeztettek, hogy a helyzet súlyos, és gyorsan súlyosbodhat.
Tisztviselők és diplomaták szerint a válság az EU negyedik szankciócsomagjának nem szándékolt következménye, amelynek értelmében a blokk megtiltotta az Oroszországból származó acél és vasipari anyagok behozatalát. Az Oroszországból Kalinyingrádba árut szállító vonatvonal Litvánián, egy uniós országon keresztül halad, ezért a vámosok szombattól kezdve ellenőrzés céljából megállították a tehervonatokat.
Litvánia és az Európai Bizottság ragaszkodott ahhoz, hogy ez nem Vilnius egyoldalú döntése, hanem Litvánia a Brüsszel által kiadott, a szankciók végrehajtására vonatkozó iránymutatás alapján való cselekedet.
A Bizottság – tisztviselők szerint – most frissíti ezt az információt. “Szoros kapcsolatban állunk a litván hatóságokkal, és további iránymutatással fogunk szolgálni” – tweetelte szerdán Eric Mamer, a Bizottság szóvivője.
Mamer hozzátette, hogy Litvániának “további ellenőrzéseket kell alkalmaznia az EU területén áthaladó közúti és vasúti tranzitra”, de “ezek az ellenőrzések célzott, arányos és hatékonyak”. Intelligens kockázatkezelésen alapulnak majd, hogy elkerüljék a szankciók kijátszását, ugyanakkor lehetővé tegyék a szabad tranzitot”.
Két tisztviselő a POLITICO-nak elmondta, hogy az új iránymutatás egyértelművé teszi, hogy a litván vámhatóságoknak ellenőrizniük kell az árukat a szankciók kijátszásának elkerülése érdekében, de engedélyezhetik a fémek továbbszállítását, ha azok Oroszország belső piacára – azaz Kalinyingrádba – irányulnak.
Ingrida Šimonytė litván miniszterelnök azonban azt mondta, hogy az acél és a vasfém EU-n keresztüli tranzittilalom a blokk szankcióinak része, ahogyan arról mind a 27 tagállam megállapodott.
“A 2022. március 15-én elfogadott negyedik uniós szankciócsomagban foglaltaknak megfelelően az orosz acél és más vasfémtermékek EU-ba történő behozatalára és az EU-n keresztül történő tranzitjára vonatkozó uniós korlátozó intézkedések 2022. június 17-én léptek véglegesen hatályba” – mondta. “Litvánia az uniós korlátozó intézkedéseket az uniós joggal összhangban és az Európai Bizottsággal folytatott konzultációkat követően alkalmazza”.
Forràs: Politico