A szorult helyzetben lévő Macron igyekszik elkerülni az intézményi válságot
Miután elveszítette többségét a nemzetgyűlésben és elutasította a miniszterelnök lemondását, Emmanuel Macron francia elnök konzultációkat kezdett a pártokkal. Többség nélkül ugyanis fennáll az intézményi bénulás, vagy legalábbis az intézmények lelassult és zavartalan működésének veszélye.
Miután Macron koalíciója a vasárnapi (június 19.) törvényhozási választások után éppen elveszítette többségét a Nemzetgyűlésben, Elisabeth Borne miniszterelnök kedden (június 21.) a köztársasági hagyományoknak megfelelően benyújtotta lemondását az elnöknek, de Macron visszautasította azt, annak érdekében, hogy a kormány továbbra is a helyén maradjon – közölte az Elysée.
Általában ugyanezen hagyomány szerint az elnök udvariasságból elfogadja a választások utáni lemondást, és újra megbízza a miniszterelnököt a kormánypolitika vezetésével.
Macron ezután megkezdte a különböző politikai erők fogadását, hogy “meghatározzák a lehetséges konstruktív megoldásokat a nép szolgálatában” – közölte az Elysée.
Az egyik lehetőség, hogy egy másik politikai párttal kormánypaktumot kötnek. A jobboldal egyes vezetőinek felszólításával szemben, hogy ezt javasolja vagy elfogadja, a Köztársaságiak elnöke az elnöki fogadás után azt mondta, hogy “szó sem lehet” arról, hogy így járjanak el, és hogy a jobboldal “határozottan ellenzékben marad”.
A macronista szövetség egyes tagjai most egy olyan kormányt szorgalmaznak, “amely a lehető legközelebb kerül a nemzeti egységhez” – mondta François Bayrou, a MoDem elnöke és az elnök támogatója.
“Mindannyian felelősek vagyunk” a múlt vasárnap (június 19-én) az urnákból kialakult politikai válsághelyzetért – tette hozzá Bayrou, megjegyezve, hogy az elnök “tökéletesen tisztában van ezzel”, és “keresi a legjobb módját annak, hogy ez a választási sorozat a jövőre nézve hasznos legyen az ország számára”.
A törvényhozási választásokon alulmaradt három miniszter leváltására átszervezést terveznek. Borne-t magát is leválthatják a következő hetekben.
Forràs: Euractiv