EU-Izrael-Egyiptom gázmegállapodás: korai az öröm!
A kritikusok szerint az EU-nak Brüsszel lelkesedése ellenére is gondjai lesznek az Izraellel és Egyiptommal való üzleteléssel.
Amikor Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője aláírta a megállapodást arról, hogy Izraelből Egyiptomon keresztül szállítanak gázt az Európai Unióba, egyértelműen azt akarta, hogy azt nagy eredménynek tekintsék.
A szerdán egy kairói ötcsillagos szállodában tartott ünnepségen von der Leyen “történelmi lépésként” üdvözölte a megállapodást, amely az orosz energiától való eltávolodást és a “zöld átmenet” irányába tett lépést jelenti.
“Megerősítjük közös elkötelezettségünket és eltökéltségünket az igazságos energetikai átmenet felgyorsítása és egy erőforrás-hatékony, társadalmilag igazságos, alacsony kibocsátású és klímasemleges gazdaság kialakítása mellett” – mondta a miniszterelnök Abdel Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel tartott közös sajtótájékoztatón.
A földgáz Egyiptomon keresztül történő szállításáról szóló egyetértési megállapodás – ahol a gázt cseppfolyósítják, mielőtt Európába szállítják – von der Leyen szerint “véget vetne [a blokk] orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségének”, mivel az ukrajnai inváziót követően igyekszik elhatárolódni.
Az EU energiapolitikáját és a zöld energiára való áttérést figyelemmel kísérő szervezetek azonban szkeptikusan fogadták szavait. Azt állítják, hogy a megállapodás kevéssé fogja biztosítani a problémás kormányoktól való függetlenséget, illetve elősegíteni a környezetvédelmi és szociális szempontból megfelelő energiaátalakítást.
Egy brüsszeli székhelyű szervezet által megszerzett dokumentum elemzése rámutat a gázipar összehangolt lobbikampányára, amelynek célja, hogy meggyőzzék az EU-t a hidrogénnek mint a jövő “tiszta üzemanyagának” elfogadásáról.
“A megállapodás rövid távon nagyon keveset fog tenni az orosz gáztól való függőség csökkentése érdekében” – mondta Kieninger a szervezet elnöke. “A megállapodás kezdettől fogva nem fog teljesíteni, és semmit vagy nagyon keveset fog tenni az orosz gáztól való függőség csökkentése érdekében, ugyanakkor leállítja a tényleges megoldások kidolgozását.”
Forràs: AlJazeera