Amikor a szűklátókörű politikai érdek szembemegy a józan ésszel
Olaf Scholz (szociáldemokrata) kancellár elutasította Christian Linder (FDP) pénzügyminiszter által előterjesztett, az atomreaktorok eredetileg az év végéig tervezett leállításának meghosszabbítására vonatkozó javaslatot.
Miközben Németország az Oroszországtól való energiafüggőségének leválasztásán fáradozik, Lindner azzal lépett fel, hogy a jelenlegi energiaár-emelkedést a német atomerőművek üzemidejének meghosszabbításával lehetne kezelni.
“Az energiaellátás kérdéséről ideológiamentes módon kell beszélnünk” – mondta Lindner kedd este az ARD-nek, hozzátéve, hogy “biztonságos atomerőműveink vannak”.
A kijelentés azonban ellentmondott a német terveknek, amelyek szerint 2022 végéig fokozatosan ki akarnak szállni az atomenergiából.
Scholz hangsúlyozta, hogy a kormány egésze ki fog állni az atomenergiából való fokozatos kivonásról szóló megállapodás mellett. Bár megérti Lindner “unidologikus megközelítését”, kijelentette, hogy a kormány továbbra is kitart az “atomenergia fokozatos kivezetésére” vonatkozó elképzelése mellett.
Az atomenergiába való további beruházásoknak nem lenne értelme, mivel egy új atomreaktor építése akár 18 milliárd euróba is kerülhetne, és egy új erőmű csak 2037-re vagy 2038-ra lenne működőképes – egy olyan időszakra, amikor a kormány már azzal számol, hogy teljesen független lesz az orosz gázimporttól.
A német lakosság azonban egyre inkább támogatja az atomerőművek üzemidejének meghosszabbítását. Az INSA nemrégiben végzett felmérése szerint a németek 50%-a azt mondta, hogy az ukrajnai háború által kiváltott energiaválság közepette üdvözölné az atomerőművek üzemidejének meghosszabbítását.
Forràs: Euractiv