Csatlakozik-e Dánia az EU közös védelmi politikájához? Holnap népszavazás
Dánia, miután 30 éven át kimaradt az Európai Unió közös védelmi politikájából, holnap népszavazáson határoz arról, hogy az ukrajnai orosz inváziót követően visszavonja-e a kívülmaradást.
A vasárnap közzétett legutóbbi közvélemény-kutatás szerint az ország 4,3 millió választásra jogosultjának több mint 65%-a a mentesség megszüntetése mellett voksol majd.
Az elemzők előrejelzései azonban óvatosak voltak, tekintettel a várható alacsony választási részvételre egy olyan országban, amely gyakran mondott nemet a további uniós integrációra, legutóbb 2015-ben.
“Mindig szavazni kell, amikor szavazásra kerül sor” – sürgette a dánokat Mette Frederiksen miniszterelnök a kampány vasárnapi utolsó televíziós vitájában.
“Teljes szívemből hiszem, hogy igennel kell szavaznunk. Egy olyan időszakban, amikor Európában a biztonságért kell küzdenünk, egységesebbnek kell lennünk szomszédainkkal” – mondta.
Dánia 1973 óta tagja az EU-nak, de 1992-óta fékezi a védelmi hatalom Brüsszelre történő átruházását, amikor a dánok 50,7%-a elutasította a Maastrichti Szerződést, az EU alapító szerződését.
A szerződés hatálybalépéséhez az összes tagállamnak ratifikálnia kellett azt. Annak érdekében, hogy a dánokat meggyőzzék a szerződés jóváhagyásáról, Koppenhága egy sor mentességet tárgyalt ki, és a dánok végül a következő évben jóváhagyták a szerződést.
Azóta Dánia kívül maradt az európai közös valután, az eurón – amelyet egy 2000-es népszavazáson elutasított -, valamint a blokk közös bel- és igazságügyi, illetve védelmi politikáján.
A védelmi kívülmaradás azt jelenti, hogy a skandináv ország, amely a NATO alapító tagja, nem vesz részt az EU külpolitikájában a védelem területén, és nem vesz részt csapatokkal az uniós katonai missziókban.
Dánia az egyetlen ország, amely tárgyalásokat folytatott a védelmi opt-outról, bár Málta de facto szintén kívül maradt. Koppenhága 29 év alatt 235 alkalommal élt a kívülmaradás lehetőségével az Europa agytröszt által készített kimutatás szerint.
Forràs: Euractiv