A mai EU-csúcstalálkozón valószínűleg nem fogadják el az orosz olajtilalmat,
Nem jártak sikerrel azok a kísérletek, amelyek az utolsó pillanatban kompromisszumot próbáltak elérni, hogy Magyarország még a mai, rendkívüli uniós csúcstalálkozó előtt támogassa az orosz olajkitiltás teljes körű bevezetését. Állítólag a vezetők nem akarnak civakodni, ezért “a szélesebb képet” fogják vizsgálni.
Az EU nagykövetei vasárnap végig azt a kompromisszumot vizsgálták, amelynek célja, hogy lehetővé tegye számukra az orosz olajembargóval kapcsolatos patthelyzet feloldását, amely május óta megakadályozza a blokkot abban, hogy az ukrajnai háború miatt Moszkvával szemben a hatodik körös szankciókat vezesse be.
Mivel az új szankciók a tagállamokba harapnak, Robert Habeck német gazdasági miniszter úgy fogalmazott, hogy elérkezett az a szakasz, amikor az EU egysége “kezd szétesni”.
Magyarország továbbra is blokkolja a terveket, mivel az ország energiaellátását félti, mivel kőolajszükségletének 65%-a az orosz kőolajból származik, amelyet az Oroszországból Kelet- és Közép-Európa különböző pontjaira vezető Drusba kőolajvezetéken keresztül szállítanak.
Budapest nem megfelelőnek minősítette azt a javaslatot, hogy a többi uniós államhoz képest két évvel hosszabb időt kapjon az orosz olajról való leszoktatásra.
Legalább négy évet és legalább 800 millió eurós uniós forrást kér arra, hogy finomítóit átállítsa a nem orosz nyersolaj feldolgozására, és növelje a szomszédos Horvátországba irányuló csővezeték kapacitását.
A beterjesztett kompromisszum
Az európai diplomaták szerint a Franciaország által előterjesztett kompromisszumos megoldás abban állt, hogy a Drusba-vezetéket “egyelőre” kizárják a jövőbeni olajembargóból, és csak az EU-ba tartályhajókkal szállított olajra vetnének ki szankciókat.
Az Oroszországból érkező uniós kőolajszállítások egyharmadát a Drusba-olajvezeték, míg a fennmaradó kétharmadot a tengeri szállítású kőolaj teszi ki.
Szlovákia és a Cseh Köztársaság, amelyek szintén a Drusba-vezetéken keresztül kapják a szállítmányokat, két és fél éves mentességet fogadott el – közölték uniós diplomáciai források.
A javaslat szerint az orosz kőolaj vásárlását hat hónapon belül, az orosz kőolajtermékekét pedig az év végéig kell megszüntetni.
Emellett további szankciókat vetne ki az orosz bankokra, és bővítené a blokk által feketelistára tett orosz magánszemélyek listáját.
Forràs: Euractiv