Az EU az orosz olajtilalom további felhígítását fontolgatja, hogy Magyarországot is rávegye a csatlakozásra
A terv lehetővé tenné Magyarország és mások számára, hogy továbbra is vásárolhassanak orosz olajat a csővezetékekből, és csak a hajóval történő szállítást tiltanák meg.
Diplomáciai nyilatkozatok szerint az EU-tagállamok között egy előzetes kompromisszumos megállapodás van készülőben az orosz olajimport szankcionálására vonatkozó tervekről, és megpróbálnak olyan megoldást találni, amelyet Orbán Viktor magyar miniszterelnök támogatna.
Orbán Viktor az elmúlt hónapban megakadályozta az orosz nyersolaj és finomított üzemanyagok importjának betiltásáról szóló megállapodást, arra hivatkozva, hogy egy ilyen intézkedés súlyos csapást mérne a magyar gazdaságra.
A diplomaták most egy olyan lehetőséget mérlegelnek, amely az orosz olaj teljes importjának teljes betiltására vonatkozó eredeti javaslatot felhígítaná, és ehelyett – legalábbis átmenetileg – csak a hajóval a blokkba szállított szállítmányokra összpontosítana. Így a tengerparttal nem rendelkező Magyarország – más országok, köztük Németország és Szlovákia mellett – továbbra is vásárolhatna orosz kőolajat, amelyet csővezetéken keresztül pumpálnak.
A lehetséges kompromisszum, amelyet először a POLITICO fedett fel a hét elején, részleges vereséget jelentene a vezetők, köztük Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke számára, akik a lehető legkeményebb lépéseket akarták, hogy elvágják Putyin olajeladásokból származó pénzforgalmát.
Egyes diplomaták szerint minden kompromisszumos terv a részleteken múlik majd. Egyikük szerint a mentességeknek “a lehető legszűkebbnek és legpontosabbnak” kell lenniük ahhoz, hogy megállapodásra jussanak. “Nem lehet olyan embargónk, amely alapvetően a mentességek foltozata. A csővezetékes olajra vonatkozó mentesség az embargó alól azt jelenti, hogy a tagállamok egy kis része viseli majd az energiaszankciók hatásának fő terhét”.”
Miután azonban hetek óta nem sikerült megállapodásra jutni az EU hatodik oroszországi szankciócsomagjáról, a tárgyalásokat ismerő személyek szerint más országok, köztük még az olyan sólymok is, mint Lengyelország, hajlandónak tűnnek arra, hogy csak részlegesen tiltsák be az olajimportot.
A megbeszéléseket ismerő személyek szerint a tengeri tagországok, mint például Görögország, szintén elfogadnák a javasolt kompromisszumot, de a terv jóváhagyása előtt látni szeretnék az apró betűs részt.
A diplomaták között jelenleg is folynak a tárgyalások, és egyelőre nem született megállapodás. További tárgyalások várhatóak a hétvégén, az uniós vezetők május 30-31-én Brüsszelben tartandó csúcstalálkozója előtt.
Forràs: Politico