Európai Bizottság: a szankciók kijátszása legyen bűncselekmény
Az Európai Bizottság szerdán azt javasolta, hogy a szankciók kijátszását vegyék fel az uniós jelentőségű bűncselekmények listájára, és erősítsék meg az ilyen bűncselekményekhez kapcsolódó eszközök lefoglalására, elkobzására és értékesítésére vonatkozó közös szabályokat.
A javaslatra Ukrajna és néhány szimpatizáns uniós ország azon felhívása alapán került sor, hogy az orosz állam és a szankciókkal sújtott oligarchák vagyonából fizessék ki Ukrajna újjáépítését. Hogy ez sikerülne-e, az más kérdés, mivel néhány más uniós főváros és Washington is kételyeinek adott hangot.
A szerdai javaslatok értelmében az uniós országoknak egyhangúlag meg kell állapodniuk arról, hogy a szankciók kijátszása az egész EU-ban bűncselekménynek minősüljön.
Jelenleg a szankciók kijátszására vonatkozó szabályok nem egységesek. A szankciók kijátszása 12 uniós országban bűncselekmény, 13 országban közigazgatási vagy bűncselekmény, Szlovákiában és Észtországban pedig közigazgatási szabálysértés.
Ha az uniós fővárosok egyetértenek, a Bizottság javaslatot tenne egy olyan irányelvre – amelynek tartalmát egy szerdán kiadott külön közleményben ismertették -, amely meghatározza a szankciók kijátszásának fogalmát és közös szankciókat javasol. Az irányelv hatálybalépéséhez az uniós országok többségének és az Európai Parlamentnek jóvá kell hagynia az irányelvet.
Egyelőre nem világos, hogy a tulajdonjog bejelentésének elmulasztása a hatóságok felé szankciók kijátszásának minősül-e. Didier Reynders igazságügyi biztos tágan értelmezte ezt a kérdést, és szerdán újságíróknak azt mondta, hogy “a kijátszás bármilyen jellegű kísérlete bűncselekménynek minősülne”.
A Bizottság emellett megerősíti az uniós bűncselekmények kezelésére vonatkozó közös szabályokat, többek között kibővíti a vagyonelkobzás indokainak körét, amennyiben a bíróság meggyőződött arról, hogy a vagyon bűncselekményből származik. Javasolja továbbá, hogy a vagyontárgyakat még az elkobzást elrendelő határozat meghozatala előtt értékesítsék, hogy elkerüljék azok elértéktelenedését.
Ezek a lehetőségek az oligarchák tulajdonában lévő eszközökre is vonatkozhatnak, amennyiben azok is részt vesznek bűncselekményben.
Az uniós országok eddig közel 10 milliárd euró értékben fagyasztották be az uniós szankciók hatálya alá tartozó orosz magánszemélyek és szervezetek vagyonát. E pénzeszközök egy részét pedig az uniós országok büntetőeljárás keretében elkobozhatják és értékesíthetik – mondta Reynders. Javasolta, hogy az ilyen eladásokból származó bevételt “egy közös alapba utalják, amely a háború ukrajnai áldozatainak segít”, de azt is elismerte, hogy ez “kis összegeket” jelentene.
Forràs: Politico