Egy hajszálon függ az orosz olajtilalom, sötétedik a hangulat Brüsszelben
Az uniós országok kétségbeesetten keresik a módját annak, hogyan lehetne megmenteni az orosz olajimport betiltására irányuló tervüket, miközben az áttörés reménye egyre halványul a jövő heti, kulcsfontosságú európai vezetői csúcstalálkozó előtt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki három héttel ezelőtt először tett javaslatot a szankciókra, kedden jelezte, hogy kevés az esély arra, hogy mind a 27 uniós tagállam között megállapodás szülessen a május 30-i brüsszeli vezetői találkozóig.
A színfalak mögött diplomaták és tisztviselők még mindig azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a szankciócsomag teljes szétesését, mivel szembesülnek azzal a lehetőséggel, hogy talán soha nem jutnak megállapodásra az orosz olaj betiltásáról.
Ahogyan az elmúlt hónapokban, most is Orbán Viktor magyar kormányfő az, aki nem hajlandó aláírni a megállapodást, arra hivatkozva, hogy az orosz üzemanyagról való lemondás súlyos költségekkel járna gazdasága számára.
A kudarc káros csapást jelentene a blokk hitelességére, és jelentős politikai és gazdasági lökést adna Vlagyimir Putyinnak, aki a fosszilis tüzelőanyagok exportjára támaszkodik, hogy finanszírozni tudja ukrajnai invázióját.
Öt nap van még hátra a vezetők belga fővárosban tartandó európai tanácsi csúcstalálkozójáig. A 27 nemzeti vezető nagyszabású találkozója létfontosságú politikai iránymutatást ad az EU előtt álló legfontosabb kérdésekről.
A brüsszeli diplomaták és tisztviselők a csúcstalálkozót tekintették a legjobb esélynek arra, hogy olyan tervezetről állapodjanak meg, amely elfogadható Magyarország és a többi 26 uniós ország számára.
A megbeszéléseket ismerő személyek szerint most radikális ötletek kerültek terítékre a patthelyzetből való kilábalást célzó lehetőségek keresése során. Ezek közé tartozik egy korábbi javaslat felelevenítése, amely szerint egyelőre félre kellene tenni az orosz nyersolaj és finomított üzemanyagok behozatalának tilalmát, és a szankciócsomag többi részét kellene elfogadni.
Egy ilyen lépés kisiklatná az egész hatodik oroszországi uniós szankciócsomag fő pontját. Von der Leyen számára is kínos lenne, aki ragaszkodott ahhoz, hogy a Putyin olajjal kapcsolatos szankciókat nehezen, de meg kell hozni.
Forràs: Politico