Örményország és Azerbajdzsán vezetői Brüsszelbe járnak békülni
Az ősellenség Örményország és Azerbajdzsán vezetői vasárnap (május 22.) egy brüsszeli találkozón megállapodtak abban, hogy “előrehaladnak a megbeszélésekben” egy békeszerződésről a 2020-ban kitört háború sújtotta problémás régióról – mondta az Európai Tanács elnöke.
A Hegyi-Karabah régió, amely a muzulmán többségű Azerbajdzsánban található, és amelynek többnyire keresztény örmény lakosai vannak, a két volt szovjet kaukázusi szomszéd között évtizedek óta tartó területi vita középpontjában áll.
2020-ban a lappangó feszültségek háborúvá fajultak, és hat hét alatt több mint 6500 emberéletet követeltek, mielőtt az orosz közvetítéssel létrejött tűzszünet következtében Örményország átadta az évtizedek óta általa ellenőrzött területeket.
Az elmúlt hetekben tüntetések törtek ki az örmény fővárosban, Jerevánban, hogy tiltakozzanak Nikol Pashinyan elnök konfliktuskezelése ellen, aki a múlt hónapban béketárgyalásokat kezdett Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnökkel.
A két vezető “őszinte és eredményes”, uniós közvetítéssel folytatott megbeszélést Brüsszelben – közölte Charles Michel, az Európai Tanács elnöke vasárnap.
“A vezetők megállapodtak abban, hogy előmozdítják az Örményország és Azerbajdzsán közötti államközi kapcsolatokat szabályozó jövőbeli békeszerződésről szóló megbeszéléseket” – áll Michel közleményében.
A folyamat “a következő hetekben” kezdődik – mondta, hozzátéve, hogy hangsúlyozta a két vezetőnek, hogy “szükséges, hogy foglalkozzanak a karabahi örmény lakosság jogainak és biztonságának kérdésével”.
Az elkövetkező napokban “a határbizottságok ülésére” is sor kerül, amely a határmegállapítással kapcsolatos kérdésekkel és azzal foglalkozik majd, hogy “hogyan lehet a legjobban biztosítani a stabil helyzetet”.
Forràs: Euractiv