Görög miniszterelnök Washingtonnak: “csak óvatosan azzal a fegyeverszállítással!”
Tekintettel arra, hogy Törökország nyomást gyakorol az Egyesült Államokra az F-16-os vadászgépek szállítására vonatkozó megállapodás felbontása érdekében, Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök az amerikai kongresszusban tartott beszédében azt mondta, hogy Washingtonnak szem előtt kell tartania az ilyen döntések következményeit.
A görög légtér Törökország általi megsértésére utalva, de anélkül, hogy megnevezte volna az országot, Mitsotakis azt mondta, Athén semmiképpen sem tűrheti el szuverenitásának megsértését és a lakott szigetek feletti átrepüléseket.
“Görögország mindig is baráti kezet nyújtott szomszédainak, de a szomszédainkkal fennálló vitáink rendezésére csak egyetlen keret létezik, a nemzetközi jog” – mondta a görög vezető.
Törökország volt eddig az egyetlen ország, amely nyíltan ellenezte Finnország és Svédország NATO-csatlakozási szándékát.
Brüsszeli kritikusok szerint Ankara arra akarja használni ideiglenes vétóját a két skandináv ország NATO-törekvéseivel szemben, hogy az Egyesült Államoktól előnyöket szerezzen a katonai felszerelések terén.
Ankara különösen azt szeretné, ha az amerikai kongresszus jóváhagyná a Törökország F-16-os vadászrepülőgépekből álló flottájához szükséges fejlett fegyverek és egyéb felszerelések vásárlását.
A The Wall Street Journal jelentése a múlt héten tovább szította a tüzet, mivel azt állította, hogy Biden pontosan erre kérte a kongresszus vezetőit.
“Arra kérem Önöket, hogy vegyék figyelembe a NATO délkeleti szárnyának instabilitási kockázatát, amikor a régióba irányuló katonai felszerelések szállításáról döntenek” – mondta Mitsotakis az amerikai kongresszusnak.
Az amerikai szándék az ügyben egyelőre nem világos, Washington azonban többször figyelmeztetett súlyos következményekre, ha Törökország közelebb kerülne Oroszországhoz vagy Kínához.
Összességében Mitsotakis amerikai látogatását a görög média többsége pozitívan kommentálta, bár egyelőre nem derült ki, hogy mit kért Washington Athéntól a zárt ajtók mögött.
Forràs: Euractiv