Draghi: az EU-nak “pragmatikus föderalizmusra” van szüksége.
Mario Draghi olasz miniszterelnök sürgette az EU-t, hogy fogadjon el egy “pragmatikus föderalizmust”, amely magában foglalná a nemzeti vétók megszüntetését, és amely szerződésmódosítással járhatna.
“Olyan pragmatikus föderalizmusra van szükségünk, amely a folyamatban lévő átalakulások által érintett valamennyi területre kiterjed – a gazdaságtól az energián át a biztonságig” – mondta Draghi az Európai Parlamentben, olasz miniszterelnökként az európai parlamenti képviselők előtt tartott első beszédében. “Ha ehhez egy olyan út megkezdésére van szükség, amely a szerződések felülvizsgálatához vezet, akkor bátran és bizalommal kell ezt felvállalnunk.”
Az Ukrajna elleni orosz háború fényében Draghi felszólította a fővárosokat, hogy adjanak nagyobb hatalmat Brüsszelnek a védelem terén, és mondjanak le az egyhangúságról, amely jelenleg a külpolitikai és más területekre vonatkozó uniós döntésekhez szükséges.
“Túl kell lépnünk az egyhangúság elvén, amely az egymásnak feszülő vétók kormányközi logikáját eredményezi, és a minősített többséggel hozott döntések felé kell elmozdulnunk” – mondta, az EP-képviselők tapsát kiváltva.
Az ilyen felhívások korábban ellenállásba ütköztek más uniós kormányok részéről, különösen néhány kisebb ország részéről, amelyek attól tartanak, hogy a nagyobb tagállamok gőzerővel fognak fellépni, ha nem lesz vétójoguk.
A nagyobb reformok mellett érvelve Draghi felidézte a közelmúlt nyugati történelmének mérföldkőnek számító pillanatait – például a második világháborút és a Szovjetunió végét -, és azzal érvelt, hogy mindegyiket új szerződések és szerződésmódosítások követték.
Tavalyi miniszterelnöki kinevezése óta Draghi ragaszkodik a NATO-hoz és az Egyesült Államokhoz való szoros olasz igazodáshoz. Oroszország ukrajnai invázióját követően Draghi szakított országa hagyományosan puha oroszországi álláspontjával, és támogatta a Moszkva elleni szankciókat és az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást.
Miközben üdvözölte az EU azon törekvését, hogy a védelem terén nagyobb önállóságra tegyen szert, Draghi az erőfeszítések fokozottabb összehangolására is felszólított. “A biztonsági kiadásaink körülbelül háromszor akkorák, mint Oroszországé, de ez 146 védelmi rendszerre oszlik. Az Egyesült Államoknak csak 34 van” – mondta.
“Ez az erőforrások mélységesen nem hatékony elosztása, ami akadályozza egy valódi európai védelem kiépítését” – tette hozzá Draghi, miközben “konferenciát hívott össze a katonai kiadások racionalizálására és optimalizálására”.
Forràs: Politico