Olaszország nyitott arra, hogy átmenetileg rubellel fizessen az orosz gázért
Roberto Cingolani, Olaszország zöld átmenetért felelős minisztere olyan átmenetet szeretne, amelyben a közműszolgáltatók orosz valutával fizethetnének a szankciók megsértése nélkül.
Az európai energetikai vállalatoknak ideiglenesen engedélyezni kellene, hogy eleget tegyenek az orosz követeléseknek, és rubelben fizessenek a gázért – mondta Roberto Cingolani, az energiabiztonságért felelős olasz miniszter.
“Úgy gondolom, hogy legalább néhány hónapig jó lenne, ha a vállalatoknak megengednénk, hogy rubelben fizessenek, amíg megértjük a jogi kereteket és a következményeket” – mondta a POLITICO-nak, hozzátéve, hogy “gyors és nagyon egyértelmű nyilatkozatot szeretne az Európai Bizottságtól”, amely megerősíti, hogy az olaj- és gázipari vállalatok egyelőre rubelben fizethetnek.
Róma eközben energiatakarékossági intézkedésekkel készül az orosz gáz esetleges elzárására, sőt, a széntüzelésű erőművek hosszabb ideig történő üzemelését is lehetővé teszi.
A Kreml követelte, hogy az “ellenséges országok” – köztük az összes EU-tagállam – energiavállalatai rubelben fizessenek a gázért, hogy ezzel próbálják felértékelni az orosz valutát.
A vállalatoknak euró- és rubelszámlákat kellene nyitniuk az orosz Gazprombanknál, és az oroszok csak akkor tekintenék teljesnek a gázfizetést, ha a rubelt befizetik.
Az Európai Bizottság figyelmeztette a vállalatokat, hogy ne nyissanak rubelszámlát, mondván, hogy ezzel megsértik az Ukrajna lerohanása miatt Oroszország ellen bevezetett szankciókat. A Bizottság iránymutatása szerint a közműszolgáltatók fizethetnek euróban – és az ilyen kifizetés a meglévő szerződések értelmében véglegesnek minősül -, majd Oroszország később átváltja azokat rubelre.
A Kreml egyelőre ragaszkodik ahhoz, hogy a vállalatok tartsák magukat a rendszeréhez. Az orosz állami irányítás alatt álló Gazprom a múlt héten leállította a gázszállításokat Lengyelország és Bulgária felé, miután azok nem voltak hajlandók eleget tenni Moszkva követelésének.
Cingolani, Olaszország zöld átmenetért felelős minisztere azonban azt mondta, hogy hónapokba telhet, mire a jogi következmények teljes körű megértése megtörténik, így az olaj- és gázipari vállalatoknak nem lesz könnyű dolguk.
“Úgy vélem, hogy az olaj- és gázipari vállalatok nem kockáztathatják meg, hogy fizessenek, majd azzal vádolják őket, hogy megszegték a szankciókat, ugyanakkor nem kockáztathatják meg, hogy ne rubelben fizessenek” – mondta az uniós energiaügyi miniszterek mai brüsszeli válságtanácskozása előtt. “Ezek hosszú távú szerződések, a költségek rendkívül magasak lennének”.
Forràs: Politico